Türkiye’nin En Güzel Tarihi Yerleri

Türkiye’nin En Güzel Tarihi Yerleri

Türkiye’ninen güzel tarihi yerleri nerelerdir, Türkiye’de gezilmesi gereken tarihi yerlerin listesini aşağıdan bulabilirsiniz.

Türkiye tarihi açıdan önemli yapılara ve güzelliklere sahip bir ülkedir. Ülkemizde gezip görmemiz gereken, tarihimizi yansıtan, önceki zamanlarda topraklarımızda yaşamış medeniyetlere ait tarihi yerler bulunmaktadır. Ülkemizde güzellikleri gezip görmek ve onların korunmasına destek vermek zorundayız. Türkiye her ne kadar dünya çapında diğer ülkelere göre tarihi değerlerimize az değer verse de mutlaka görülmesi gereken yerlere sahiptir. Eğer sizde Türkiye’de tarihi yerleri merak ediyorsanız aşağıda yer alan Türkiye’nin en güzel tarihi yerleri listesine göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin En Güzel Tarihi Yerleri

Efes Antik Kenti

İzmir’de yer alan Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Efes Antik Kentinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi yerleri temsil ediyor. Sizde İzmir’e gittiğinizde dünya mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti mutlaka görmelisiniz.

Kapadokya

Nevşehir’de yer alan Kapadokya’nın yapısı oldukça güzel bir görüntüden oluşmaktadır. Doğal bir oluşum olan peri bacaları, yer altı şehirleri ile görenleri büyülüyor. Kapadokya’da yer alan şarap atölyeleri, kaya otelleri ve balon turları ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Sümela Manastırı

Karadeniz bölgesinin en güzel ve özel tarihi yerlerinin başında gelen Sümela Manastırı Trabzon’da yer alıyor. Hristiyanlar tarafından inşa edilen bu manastırın deniz seviyesinden 150 metre yüksekte olması dikkat çekiyor. Bu yükseklik Sümela Manastırını daha güzel bir görüntüye ulaştırıyor.

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Muğla’da yer alan Ksanthos ve Letoon Antik kentleri de UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Antik Çağ zamanında Likya’nın başkenti olan Ksanthos tarihi en iyi şekilde simgeleyen yerlerden biridir. Letoon ise antik çağ zamanında dini bir yer olarak biliniyordu.

Nemrut Dağı

Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı birçok Yunan ve Pers tanrılarının heykellerinin bulunduğu, güneş doğumunun en güzel seyredileceği yerdir. Gün doğumu manzarasını eşsiz bir şekilde göreceğiniz Nemrut Dağı tarihi yapısı nedeniyle UNESCO listesinde yer alıyor.

Pamukkale

Denizli ilimizde yer alan Pamukkale ülkemizin en güzel ve özel doğal tarihi yerlerinin başında geliyor. Antik havuzu, travertenleri ile yılın her zamanı yerli yabancı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Kaynak sularından kirecinden oluşan bu tarihi yeri siz de mutlaka görmelisiniz.

Hattuşaş

Çorum’da yer alan ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Hititlerin başkenti Hattuşaş birçok eserin bulunduğu önemli bir tarihi yerdir. Anadolu uygarlık tarihin en iyi biçimde anlatan Hattuşaş Türkiye’nin en güzel tarihi alanlar arasında yer alıyor.

Balıklıgöl ve Halfeti

Şanlıurfa’da yer alan bu iki önemli tarihi yer mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Nemrut’un Hz.İbrahim’i ateşe atarken odunların balık ateşin ise su olması hikayesi ile ortaya çıkan Balıklıgöl Türkiye’de dini açıdan önemli bir yere sahiptir. Şanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl’de yer alan balıkların kutsal olduğu biliniyor. Halfeti ise kayıp şehir olarak bilinmektedir. Suların yükselmesi ile birlikte şehrin yarısının sular altında kalması muazzam bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Hierapolis Antik Kenti

Denizli’de yer alan Pamukkale’nin hemen yanında olan Hierapolis Antik Kenti Frigya kenti olarak bilinmektedir. Türkiye’nin en iyi korunan Antik kentlerinden biri olan Hierapolis UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Troya Antik Kenti

Tarihte önemli ve unutulmaz bir yere sahip olan Truva Savaşının yaşandığı alan olan Troya Antik Kenti Anadolu tarihini en iyi şekilde yansıtmaktadır. Tarihi ve ünlü Truva Atının yer aldığı antik kent mutlaka görülmesi gereken yerlerimizden biridir.

Göbeklitepe

Şanlıurfa il sınırları arasında yer alan ve son zamanlarda alması gereken değeri görmeye başlayan Göbeklitepe 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olarak bilinmektedir. İnanç ve kült merkezi olan Göbeklitepe’de UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ