Canım Anne

Tuvaletteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Tuvaletteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Ev temizliğinde en çok dikkat ve özenle temizlenmesi gereken yerler kuşkusuz tuvaletlerdir. Sağlık açısından tuvalet temizliği konusu son derece önemlidir. Özellikle kalabalık ailelerde bu temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Sıkça ve daha fazla kullanılan geniş ailelerin tuvaletleri yeterli aralıklarla temizlenmezse sarı lekeler oluşur. Tuvaletteki sarı lekeler oldukça can sıkıcı bir durum ve hijyen açısından risktir. Canimanne.com olarak temizlik ile ilgili püf noktalarını sıkça paylaşmaya devam ediyoruz. Teflon Tava Nasıl Temizlenir? Teflon Tava Temizliği başlığındaki sayfamız da bunlardan sadece biridir.

Tuvaletteki Sarı Lekeler

Tuvaletteki Sarı Lekeler için Çözümler

Tuvalet temizliği ve tuvaletteki sarı lekeler için genellikle çamaşır suyu kullanırız. Çamaşır suyuyla tuvalet temizliği sırasında varsa cam veya havalandırma açılmalıdır. Klozet temizliği için öncelikle sifonu bir sefer çekiyoruz ve içinde temiz su bulunmasını sağlıyoruz. Daha sonra çamaşır suyunun klozettin her yerine yayılıp yayılmadığına dikkat ediyoruz. Tuvaletteki sarı lekeler üzerine özellikle çamaşır suyu döküyoruz. Bu sırada çamaşır suyunu teneffüs etmemeye dikkat ediyoruz. Klozetin kıvrımlarını bir fırça yardımıyla fırçalıyoruz. Bu işlemden sonra durulamaya hemen geçmiyoruz ve klozetin kapağını kapatarak bir süre bekletiyoruz. Bekledikten sonra sifonu çekmemiz yeterlidir.

Klozetteki Lekeler Nasıl Çıkar

Sirke ve Karbonat ile Klozet Temizliği

Sirkenin temizlikte kullanıldığını zaten biliyoruz. Karbonatın ise leke çıkartma özelliği bulunuyor. Tuvaletteki sarı lekeler için bu karışımdan faydalanabiliriz.

Malzemeler

  • 1.5 su bardağı sirke
  • 1 su bardağı karbonat
  • 4 -5 damla limon suyu
  • Karanfil
  • Lavanta yağı ya da diğer esanslı bir yağ

Öncelikle sirkeyi biraz kaynatıyoruz. Kaynamış sirkeyi henüz sıcakken klozete döküyoruz. Klozetin kapağını kapatıyoruz. Yarım saat kadar bekletiyoruz. Bu işlem klozetin içinde ve tuvaletteki sarı lekeler yumuşamasını, kireçlenmenin giderilmesini sağlar. Yarım saat sonra karbonatı toz olarak klozete döküyoruz. Diğer malzemeleri de üzerine döküyoruz. Klozeti iyice fırçalıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ