Uyku Düzeniniz Bozulduysa Sebebi Bu Yiyecekler Olabilir

Uyku Düzeniniz Bozulduysa Sebebi Bu Yiyecekler Olabilir

Her gün bir diğerinden farklı olmakla beraber, birbirinin neredeyse aynısı olan iki günün birinde; yatağa yattığınız anda uykuya dalıyor ve mışıl mışıl uyuyorsunuz, diğerinde ise yatağın içinde sağa sola dönerek sabahlıyorsunuz. Peki, yaşadığınız günler aynı olduğu halde neden birinde huzurla uykuya daldığınız halde diğerinde uykusuzluk çektiniz; hiç düşündünüz mü? Siz cevabınızı düşünedurun biz bunun altında yatan sebebin akşam yedikleriniz olduğunu hatırlatalım.

blank

Bol baharatın kullanıldığı yemekler, metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayıp kilo vermenizde destek olsa da vücut sıcaklığını arttırdığından sizin uykusuz kalmanıza sebep oluyor.  Bu durumda akşam yemeklerinizde daha hafif ve erken saatte beslenmeniz en doğru tutum olacaktır.

blank

Bildiğiniz gibi et protein deposudur. Kırmızı etin içindeki yağ oranı ve vücudun onu sindirme zorluğu geceleri uykusuz kalmanıza sebep olacaktır. yüksek protein içeren diyetlerde uykusuzluğun yanı sıra, uyku apnesi gibi rahatsızlıklara sebep olacağını aklınızın bir köşesinde tutun.

blank

Çikolata çeşitleri içinde kalori bakımından en masum olan bitter çikolata, içindeki kafein yüzünden uykusuzluk çekmenize sebep olabiliyor. Çikolata ne kadar bitter ise içindeki kafein miktarı o derece artmaktadır. Bunun bilincinde olarak çikolata tüketmeye dikkat edin. Gece yediğiniz çikolata ve miktarını doğru dengelerseniz, sıkıntı çekmeyeceğinizi mışıl mışıl uyuyacağınızı hatırlayın.

blank

Domates sosu da içerdiği asit nedeniyle uyku kaçıran bir gıdaya dönüşebiliyor. Aslında domatesin içinde bulunan maddeler kalp dostu, kanser düşmanıdır. Bu yüzden de sağlıklı yiyecekler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Domates sosu dahil, saydığımız tüm gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken bu gıdaları yatmadan en az 3 saat önce tüketmiş olmak. Dengeli ve düzenli beslenmenin uykusuzluk çekmenizi de engelleyeceğini, daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi bilerek yaşayın. Doğru ve zamanında beslenerek uykusuzluk canavarını alt edin…

blank

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ