Uykusuzluğun Cilde Zararları

Uzmanlar her daim zinde kalabilmek için günde 7 – 8 saat uyku uyunmasını öneriyor. Çünkü uykusuzluk diyabet, kanser gibi birçok ağır hastalığı da tetikleyebilmektedir. Bunun dışında cildi de kötü yönde etkilemektedir.

Uykusuzluk ciltte büyük rahatsızlıklara sebep olabilir. Kişilerde kortizol değeri uykuda iken en düşük değerini görür. Düşük bir kortizol değeri de cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini ve cildin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlar. Sürekli bir şekilde uyanık olan kişiler ise strese bağlı olarak da kortizol değerleri yüksek olmaktadır. Bu durumda da cilt kendini yenileyemez hale gelir. Aknelerde de ciddi şekilde artış görülebilir.

Kortizol değerleri yükseldiğinde protein kalojeni yıkımı gerçekleşebilir. Bu durumda da erken yaşlanma ve derinin incelmesi gibi durumlar görülebilir. Deri inceldikçe de kırışıklıklar artmaya başlar.

Uykusuzluk ciltte kuruluğa da sebep olur. Cilt kurudukça da incelir. Cildin incelmesi de kırışıklıklara neden olduğu için mümkün olduğu kadar nemlendirici kullanmak gerekir. Ayrıca etkili bakım ürünleri de kullanılabilir.

Uykusuzluk sonucu sabaha mor göz altları, şişmiş gözler ve solgun bir cilt ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda da ortaya kötü bir görüntü çıkmaktadır.

Uykusuzluk hafif rahatsızlıklardan ciddi rahatsızlıklara kadar birçok soruna yol açabilir. Bu yüzden mutlaka en az  6 saat uyku uyumak gerekir. Cilt de uykusuzluktan ciddi şekilde etkilenmektedir. Cildi korumanın yolları sadece bakım ürünleri kullanmak değil, sağlıklı bir yaşamı benimsemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ