Yaz Temizliğine Hazır Mısınız?

Yaz Temizliğine Hazır Mısınız?

Malum yaz geldi, termometreler bizlere her geçen gün daha da sıcak günleri gösteriyor. Yeni bir mevsim demek kadınlar için çoğu zaman derinlemesine bir temizlik demektir. Evde en dikkat edilmesi gereken hususların başında gelen temizlik bu tür mevsim değişikliklerinde daha önemli bir rol almaktadır. Özellikle kış ve yaz aylarında evlerimizde mevsime yönelik hareketlenmeler başlar. Hem evimiz hem de bizler yeni gelen mevsimi bu şekilde ona hazır bir biçimde bekliyor oluruz.

Peki, yaz temizliği denildiğinde sizlerin akıllarına ne geliyor? Benim kendimden örnek vermem gerekirse; yazlık ve kışlık kıyafetlerin birbirinden ayrılması ve bulunan mevsime uygun olanların dolapta ön sırayı alması, kış mevsiminde kaloriferin önünü kapatıp ısıyı düşürmesin diye ayarladığımız koltuklarımızı yaz mevsimine göre istenildiği gibi ayarlanması, evdeki birçok eşyanın yeri değiştirilirken gözden kaçırdığımız noktaların fark edilmesi ve derin temizliğinin yapılması, bulunulan mevsime ait taze sebzelerin gerekli işlemlerden sonra buzluklara konulması. Evet, hanımlar üç aşağı beş yukarı benim yaz temizliği anlayışım bu şekilde. Peki, sizce yaz temizliği nasıl yapılır?

canım anne-156

Benim bu zaman kadar uyguladığım ve hep işimi kolaylaştırmış olan yaz temizliği nasıl yapılır? vardır onları sizlerle de paylaşmak isterim. Nedir onlar? Hemen anlatayım. Daha öncede bahsettiğim gibi evimde kış ve yaz olmak üzere iki çeşit oturma düzeni bulunmaktadır. Kıştan yaza geçerken bu düzeni yine sevdiğim yaz mevsimine uygun ayarlarım. Mümkün mertebe camlarım ve balkon kapımın önünü açıkta bırakırım. Kışlık diye tabir edebileceğimiz halılarımı yazlık diye tabir edebileceğimiz ince olanlarla değiştiririm. Tüm bunları yaparken unutulmuş tüm dip ve köşeleri hazırladığım sirkeli su ile temizlerim.  Böylelikle yep yeni bir mevsim beni bekler!

canım anne-157

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ