Yenilebilen Balık Çeşitleri Hangileridir? Hangi Balıklar Yenir?

Yenilebilen Balık Çeşitleri Hangileridir? Hangi Balıklar Yenir?

En yararlı besinlerden olan balıkların elbette ki her çeşidi yenmez. Yenilebilen deniz ürünleri bellidir. Bilimsel araştırmalarla da kanıtlanan balığın faydaları hepimiz tarafından bilinmektedir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balık tüketimi oldukça fazladır. Balık yemekleri çeşitlidir. Sitemizde Balık Nasıl Pişirilir? Balık Pişirme Püf Noktaları konulu yazımız binlerce kişi tarafından takip edilmektedir. Diğer yandan hangi balıklar yenir sorusunun cevabı da merak edilir. Yenilebilen balık çeşitleri konulu yazımızı okumaya devam ediniz.

Yenilebilen Balık Çeşitleri

Yenilebilen Balık Çeşitleri Hangileridir?

Yenilebilen balık çeşitleri denince herkes tarafından bilinen balıklar vardır. Bunlardan birkaçının istavrit, hamsi, kefal, lüfer, palamut gibi balıklar olduğu bilinir. Yenen balık çeşitleri Karadeniz’de ve Marmara Denizi’nde avlanır. Deniz ürünleri arasında sadece balıklar değil, farklı canlılar da yenebilir. Karides, midye, ıstakoz gibi deniz canlıları da lezzetleriyle dikkat çeker ve yenen deniz ürünleri arasında yer alır. Hangi balıklar yenir? Yenilebilen deniz ürünleri hangileridir? İşte cevapları…

Hangi Balıklar Yenir?

Hangi balıklar yenir sorusuyla beraber bu balıkların özellikleri de merak edilir. Yenilebilen balık çeşitleri çok bilinenlerin yanı sıra balıkların özellikleri de merak edilir.

Hamsi

Adı Karadeniz Bölgesi ile özdeşleşen hamsi, Marmara Denizi’nde de çoktur. Hamsi buğulama ve kızartma şeklinde yapıldığı gibi mangalda da çok lezzetli olur. Küçük balık çeşitleri arasındadır, rengi parlaktır. Hamsi Karadeniz Bölgesi’nde çok çeşitli yemeğinin yapılmasıyla bilinir.

Yenilebilen Balık Çeşitleri Hamsi

Çinekop

En sevilen ve tercih edilen yenilebilen balık çeşitleri arasında olan çinekop lüferden biraz daha küçüktür. Karadeniz ve Marmara’da yoğun olarak bulunur. Boyu 10 – 15 santimetre kadardır.

Balık Çeşitleri Çinekop

Palamut

Herkes tarafından sevilen palamut dilimletilerek pişirilmesi tercih edilen yenilebilen balık çeşitleri içindedir. Türk mutfağında çok özel bir yeri olan palamuta bütün denizlerimizde rastlanır. Göçebe bir yaşamı olan palamut sürü balığı olarak tanınır.

Balık Çeşitleri Palamut

Lüfer

Pahalı balıklar arasında olan lüfer besin değeri oldukça yüksek balıklardandır. Türkiye’de lüfer avı yanı sıra diğer ülkelerde de tutulur. Türkiye denizleri lüfer açısından hayli zengindir. Izgara ve mangalda pişirilebilir.

Balık Çeşitleri Lüfer

Uskumru

Türkiye’de en bilinen yenilebilen balık çeşitleri olarak bilinenlerden biri de uskumrudur. Bol miktarda Omega 3 içerir. Gövdesi pulsuzdur. Hangi denizden avlandığına göre uskumrudaki yağ oranı değişir.

Balık Çeşitleri Uskumru

İstavrit

Türkiye’deki tüm denizlerden avlanabilen bir tuzlu su balığı olan istavrit, hamsiye göre uzun bir gözdeye sahiptir. En çok avlanan balık türlerindendir. Ülkemizde en çok tüketilenler arasında olmasının nedeni de budur.

Balık Çeşitleri İstavrit

Sardalya

Sardalya Omega 3 bakımından en zengin yenilebilen balık çeşitleri arasında adını geçirir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha yoğun olarak tercih edilir. Sardalya balığı hamsiye benzetilir.

Balık Çeşitleri Sardalya

Mezgit

Karadeniz ve Marmara’da sıkça bulunur. Ancak sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de tercih edilen ve yenen balık çeşitleri arasındadır. Lezzetine göre fiyatının uygun olması da tercih sebebi olmasını sağlar. Mezgit ince ve uzun yapılı bir balıktır.

Balık Çeşitleri Mezgit

Çipura – Çupra

Çipura balığı, çupra olarak da bilinir. Tadıyla dikkat çeken çipura Ege Bölgesi’nin sevilen balığıdır. Fiyat olarak pahalı balık türleri arasındadır.

Balık Çeşitleri Çupra
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ