Yeşil Çay Ne Zaman İçilir? Yeşil Çayın Yan Etkisi Var mı?

Yeşil Çay Ne Zaman İçilir? Yeşil Çayın Yan Etkisi Var mı?

Japonya ve Çin’de sağlığına önem verenler tarafından çok sık tüketilen yeşil çay uzun yılardan beri ülkemizde de rağbet görüyor. Yeşil çay “camellia sinensis” adlı bitkiden elde edilir. Bu bitki Sri Lanka, Çin, Hindistan, Pakistan ve Arjantin’in yanı sıra Türkiye’de de üretilir. Yeşil çaya oksidasyon işlemi uygulanmadığından içeriğindeki özellikleri kaybetmez. Siyah çayla karşılaştırıldığında anti oksidan özelliği 6 kat daha fazladır. Yeşil çayın faydaları yanı sıra yeşil çay ne zaman içilir de merak edilir. Yeşil çayın yemeklerden önce mi, yoksa sonra mı içileceği merak konusudur. Bu bitki çay gibi demlenerek içilir. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu olduğu konuşulur. Ancak konuyla ilgili araştırmalar henüz neticelenmemiştir.

Yeşil Çay, Limon, Maden Suyu ile Doğal Zayıflama Kürü başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekecektir.

yesil-cay-ne-zaman-icilir
Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?

 Yeşil çay ne zaman içilir mi diyorsunuz? İşte cevabı…

Yeşil çayın aslında ne tok ne de aç karnına içilmemesi gerekir. Yemeklerden 2 saat sonra demleyerek içtiğiniz yeşil çayın daha yararlı olduğu söylenir. Yeşil çay içildiğinde midenin ne tam dolu, ne de tam boş olması gerekir. Ayrıca yeşil çayla birlikte herhangi bir şey yenmemesi de önerilir. Böylece yeşil çayın olumlu etkileri daha çok hissedilir.

yesil-cay-ne-zaman-icilir
Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Yan Etkisi Var mı?

Yeşil çay ne zaman içilir diye cevapladıktan sonra şimdi de yeşil çayın yan etkisi olup olmadığına bakalım. Yeşil çayın önemli bir yan etkisinin olmadığı bilinir. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde midesinde rahatsızlık olan kişilerin midesini tahriş edebilir. Bunu önlemek için yeşil çaya bir miktar süt eklenmesi önerilir.

Yeşil çayın yan etkileri içeriğinde yoğun kafein olduğundan baş ağrısı, iştahsızlık, uykusuzluk, ishal ve vertigo belirtileri olarak ortaya çıkabilir.

Hamile kadınların günlük olarak 5 bardaktan çok yeşil çay tüketmemesi gerekir. Çocukların gereğinden fazla yeşil çay tüketmesi ise kansızlığa neden olabilir.

yesil-cay-ne-zaman-icilir
Yeşil Çayın Yan Etkileri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ