Aşure Tarifi

Aşure Tarifi

Geleneksel lezzetler arasında tahtın sahibi olan bir lezzet ile karşınızdayım bugün. İşte meşhur aşure tarifim!

Aşure malzemeleri:

750 gr toz şeker,

125 gr kuru fasulye,

250 gr aşurelik buğday,

1 orta boy portakalın kabuğu + suyu,

125 gr nohut,

100 gr kuru kayısı,

100 gr kuru beyaz üzüm,

4 litre su.

canımanne

Süslemesi için:

Toz tarçın,

Ceviz içi,

Çam fıstığı,

Nar taneleri,

Kuş üzümü.

canımanne2

Aşure Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

Aşure yapımı:

Fasulye, buğday ve nohudumuzu ayrı ayrı kapların içerisinde bir gece önceden ıslatıyoruz. Ertesi gün buğdayımızı süzüyoruz ve büyük bir düdüklü tencereye koyuyoruz. Beyaz üzümlerimizi ve doğradığımız kayısılarımızı suya koyuyoruz ve minimum 30 dakika kadar bekletiyoruz. Aşureye katmadan önce suyunu süzüyoruz. Buğdayımızı ısladığımız suyumuzu süzüyoruz ve düdüklüye koyup 2 litre su ekleyip, kaynatıyoruz. Düdük tenceremiz öttükten sonra 25 dakika kadar daha pişiriyoruz ve suyu ile beraber büyük bir tencerenin içine koyuyoruz. Ocağımızın altını orta boy gözde ve en kısıkta açıyoruz ve ağır ağır pişmesini sağlıyoruz.

canımanne4

Fasulyelerimizi ısladığımız suyu döküyoruz, düdüklüye koyuyoruz ve 1 litre kadar suyumuzu ekleyip kaynatıyoruz, düdüklü tenceremiz öttükten sonra 15 dakika kadar daha pişirip, suyu ile beraber buğdayın olduğu tencereye aktarıyoruz. Nohudumuzun da suyunu süzüyoruz, düdüklümüze alıp 1 litre su ekleyip kaynatıyoruz, düdüklü tenceremiz öttükten sonra 15 dakika kadar daha pişirip, suyu ile beraber buğdayımızın olduğu tencereye alıyoruz. Portakalımızı güzelce soyuyoruz ve suyunu sıkıyoruz. Doğradığımız portakallarımızın kabuklarını düdüklü tencerede 10 dakika kadar haşlayıp süzüyoruz.

canımanne45

Portakal suyumuzu süzdüğümüz portakal kabuklarımızı, kayısımızı ve üzümlerimizi aşure tenceresine ekliyoruz. 15 dakika boyunca ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Aşuremizin suyu yoğunlaştığında toz şekerimizi ekliyoruz. Şekerlerimiz eridiğinde ve aşuremiz kaynadığında ocaktan alıyoruz ve kaselere boşaltıyoruz. Üzeri hafifçe kabuk olduğunda ceviz, kuş üzümü, çam fıstığı ve nar taneleri ile süsleyerek servise hazır hale getiriyoruz.

Sizler de en güzel tatlı tarifleri ile tanışmak için tatlı tarifleri başlığına hemen tıklayın.

 

canımanne3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ