Aylık İğne Nedir? Aylık Korunma İğnesi

Hamile kalmak istemeyenler için birkaç çeşit korunma yöntemi vardır. Hamilelikten korunma yöntemleri arasında olanlardan biri de aylık korunma iğnesi olarak bilinir. Aylık iğne yaptıranlar ile ilgili yorumlar, bu kişilerin memnun olup olmadığı kadınlar arasında merak edilir. Kadınlar aylık iğne ya da 3 aylık iğne gibi yöntemlerle de gebelikten korunma sağlayabilirler. Peki, aylık iğne nedir? Siz de bunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Hamilelik Ne Zaman Anlaşılır? Başlıklı yazımızı da bu konuyu merak eden pek çok takipçimiz ilgiyle okuyor.

Aylık Korunma İğnesi Nedir

Aylık İğne Nedir?

Aylık iğne nedir diye merak edenler için kısaca anlatmak gerekirse, doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi ayda 1 kez yaptırılır. Aylık korunma iğnesi temek kadınlık hormonları olan östrojen ve sentetik progesterone içerir. Aylık iğne etkisi için kasın içine enjekte edilmesi gerekir. Aylık iğne yaptıranlar arasında hamile kalma oranı yüzde 1’dir. Yani aylık korunma iğnesi yüzde 99 oranında etki eden doğum kontrol yöntemleri arasındadır. Aylık iğnelerin prensibi ve amacı doğum kontrol hapları ile aynıdır. Amaç yumurta hücrelerinin overlerde üretilmemesi ve işlevlerinin durdurulmasıdır. Bu sayede yumurtlama önlenerek kadının hamile kalması engellenmiş olur. Aylık korunma iğnesi etkileri arasında ayrıca rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırır ve sperm girişini de engeller. iç yapısı bozulan yumurtalar rahime yerleşemez. Aylık iğne kullananlar iğneyi yaptırdıktan 15 – 20 gün sonra regl olurlar.

Aylı İğne Ne Zaman Yapılır

Aylık Korunma İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Aylık iğne nedir sorusunu cevapladıktan sonra aylık iğnenin ne zaman yaptırılması gerektiğine ve nasıl yapıldığına da bakalım. Aylık korunma iğnesi ne zaman yapılır? Bu iğnelerin ilki regl dönemi başladıktan sonra devam eden 5 gün içinde yaptırılır. İkincisi ise 28 – 30 sonra yaptırılmalıdır. Aylık iğne sağlık görevlileri tarafından yapılmalıdır. Ayda 1 defa vurulması gereken aylık korunma iğnesi yapıldıktan sonra ortalama olarak 1 ay kadar hamilelikten korur. Aylık iğne yaptıranlar arasında hamile kalanların oranının yüzde 1 olması bu yöntemin etkili olduğunun kanıtı olarak gösterilir.

Aylık İğne Nedir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ