Bahar Hastalıklarından Nasıl Korunuruz

Bahar Hastalıklarından Nasıl Korunuruz

Bahar Hastalıklarından Nasıl Korunuruz

Baharın gelişi ile berabr bazı hastalıklar da ortaya çıkar. Havaların ısınması bazı bakterilerin çoğalmasına sebep olur. Ayrıca değişen beslenme şekli ve mevsimler bağışıklık sistemini de etkilemektedir. Bu dönemde özellikle alerjik hastalıklar artabilir.

Solunum Enfeksiyonları

Artan sıcak havalarla beraber solunum yolu enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nezle, kulak ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Bu hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmek, bol su içmek, uykusuz kalmamak gerekir.

Alerjiler

Bu aylarda polenler adeta baş belası olmaktadır. Polene alerjisi olanlar nefes darlığı, burun tıkanlıklığı, aşırı kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumu önlemek için parklardan ve bahçelerden uzak durmak gerekir. Aşırı alerjik bir durumda ise mutlaka bir doktara görünmek gerekir.

Cilt Sorunları

Bahar aylarında ciltlerde yanma, kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir. Polenlerin de etkisi ile ciltler aşırı reaksiyon gösterebilir. Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak için mümkün olduğu kadar kıyafetleri dışarıda kurutmamak gerekir. Rahatsızlıkların aşırı artması durumunda ise mutlaka doktora danışarak ilaç kullanmak gerekir.

Bahar aylarında huzur kaçıracak olan rahatsızlıklardan korunmak için doğal yöntemlere de başvurmak gerekir. Mutlaka taze sebze ve meyve tüketmek, hormonlu gıdalardan uzak durmak gerekir. Gün içerisinde en az 3 litre su içilmelidir. İnce katlı kıyafetler tercih edilmelidir. Bunun dışında her daim zinde kalmak için çeşitli sporlar denenebilir. Yoga ve pilates vücuda çok iyi gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ