Bir Bebeğin İlk 1 Yılı

    Bir bebeğin ilk yılı gelişim açısından diğer yıllara göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Bebekler ilk keşiflerini, ilk heyecanlarını, ilk kelimelerini bir yılın içerisinde yaparlar. Bundan dolayı bebekler için ilk bir yıl büyük önem taşımaktadır. Zaten bir insanın karakteri ilk 2 senede ortaya çıkmaktadır.

bir-bebegin-ilk-1-yili-5

Yaşamın ilk bir yılında beyin çok hızlı gelişir. Bu yüzden bebekler için çok önemlidir. Bebeklerin özellikle de 1 yaşına kadar kesintisiz anne sütü ile beslenmeleri hem zihinsel hem bedensel gelişimi için önem taşımaktadır. İlk 6 ay anne sütünde hariç besinler kullanmanızı önermeyiz. Bunun dışında 6 aydan sonra ise ek gıdalara geçebilirsiniz. Bebeğinizi düzenli ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmelisiniz.

bir-bebegin-ilk-1-yili-4

Bebeğiniz için uygun koşulları hazırlamanız önemlidir. Bebekler ilk bir yıl keşfetme sürecindedir. Onlara karşı sevgi dolu ve nazik olmalısınız. Bebekler bizim en değerli varlıklarımızdır. Her ne kadar zahmetli olsa bir gün onlarında büyüyeceğini ve yaşadığınız her anı hatırlamasalar bile bilinç altlarına en ince ayrıntısına kadar işleyeceklerini unutmamalıyız. Nasılsa bu bebek büyüyünce unutacak gibi görüşlere ve düşüncelere kapılmak tamamiyle yanlıştır.

bir-bebegin-ilk-1-yili-2

Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemelisiniz. Bebekler ilk aylarda çevresini ve kendisini keşfetmeye çalışırlar. 1. ayın sonlarına doğru yavaş yavaş algılamaya ve keşfetmeye başlarlar. Sizde onların bu gelişimsel süreçlerine katkıda bulunabilirsiniz, destekleye bilirsiniz.

bir-bebegin-ilk-1-yili-1

  1. aydan sonra ise bebekler yuvarlanmaya sürtünmeye başlarlar. Bunların ardından ise emekleme gelecektir. Çocuklar genellikle 7 8 aylık iken emekler ve bu yürüme süresine kadar devam eder.
  2. aydan sonra ek gıdalara başladığınızda bebeğinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesine dikkat etmelisiniz. Bu hem zihinsel hem bedensel gelişimi için önemlidir.

bir-bebegin-ilk-1-yili-3

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ