Çocuğunuzun Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

Çocuklar için beslenme düzeni, hem hastalıklara karşı daha dirençsiz olduklarından, hem de ilerideki besleme alışkanlıklarını da etkileyeceğinden oldukça önemlidir. Düzenli olarak yemesi gereken besinleri bilerek, tüketimlerini ona göre düzenlersek, daha sağlıklı olmalarını  sağlarız. Çocuklar düzenli olarak yemeleri gereken besinleri alırlarsa; hem zihinsel olarak hem fiziksel olarak gelişimlerini daha sağlıklı geçirirler.

cocugunuzun-mutlaka-tuketmesi-gereken-besinler-5

Beslenmelerinden meyve ve sebze kesinlikle eksik edilmemelidir. Demir, potasyum, folik asit, a ve c vitaminlerini içerirler. Her meyve ve sebzenin işlevi farklıdır. Elma, armut, nar, portakal, mandalina, muz, ananas, kivi gibi meyveler vücut direncini arttırır. Sarımsak, mantar, nane, zencefil de bağışıklık sistemini güçlendirir.

cocugunuzun-mutlaka-tuketmesi-gereken-besinler-2

Süt ve süt ürünleri; protein, magnezyum, a ve b vitaminlerini içerir. Bunları her gün tüketmelidir. Özellikle protein yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

cocugunuzun-mutlaka-tuketmesi-gereken-besinler-1

Et, balık, yumurta ve baklagiller; protein, demir, çinko, a ve b vitamini, lif içerir. Özellikle yumurta, protein açısından çok değerlidir. Çocuğunuza günde 1 yumurta yedirmelisiniz.

Çocukların günlük tüketmesi gereken gıdalar; süt ve süt ürünleri, sebze-meyve grubu, yağ grubu ve tahıllardır. Çocuğun isteğine göre bunları içeren yiyecekler günlük beslenmesini oluşturmalıdır. Büyüme evresinde özellikle proteinin önemi büyük olduğu için, proteine mutlaka özen gösterilmelidir. Protein eksik alınırsa çocukların gelişimin olumsuz etkileyebilir.

cocugunuzun-mutlaka-tuketmesi-gereken-besinler-3

Beş yaşına kadar her çocuğa 2 su bardağı süt içirilmeli, ya da aynı değerde yoğurt tükettirilmelidir. Bunlar kalsiyum kaynağı olup, kemik gelişiminde önemlidir.

Genelde çocuklar düzenli et yemezler, bu yüzden mutlaka her gün yumurta yemeleri sağlanmalıdır.

Çocuğa her gün en az 3 kez sebze meyve verilmelidir. Her türlü vitamin bunlarda bulunur. Mevsimine uygun olarak her sebze ve meyve ister pişmiş, ister çiğ halde salata olarak çocukların menüsüne dahil edilmelidir.

cocugunuzun-mutlaka-tuketmesi-gereken-besinler-4

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ