Çocuklar Neden Sinirli Olur?

Çocuklar Neden Sinirli Olur?

canımanne1

Çocuklarımız biz ebeveynler için çok değerlidir. Onların bir yerine bir şey olsa önce bizim canımız yanar. Bizler daha çok üzülür ve dertleniriz. Ama bazen anne ve baba olmanın verdiği sorumluluk ile bizler de istemeden çocuklarımızın canını yakabiliriz. Bu fiziksel olmak zorunda değildir. Sözlerimiz ve davranışlarımız ile onları fark etmeden yaralayabiliriz. Tabii ki bunu bilerek hiçbirimiz yapmak istemeyiz ama bazen davranışlarımız hiç beklemediğimiz sonuçlara yol açabilir.

canımanne2

Çocuk gelişimi bu noktada çok önemlidir. Etrafımda çocuklarının yersiz bir sinir sahibi olduğunu söyleyen annelerin sayısı artmaya başlıyor. Durum böyle olunca sebebini soruşturup araştırmak istedim ve az çok gözlemlerim ile fikir sahibi oldum. Öncelikle bir hata varsa ebeveynlerin kendi davranışlarını göz önüne alarak düşünüp ona göre hareket etmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Sorun hala devam ediyorsa bir uzmandan yardım alınmasının doğru olduğuna inanıyorum.

canımanne4

“Çocuklar neden sinirli olur?” diye durup düşündüğümüzde aklınıza birçok neden gelebilir. Durup tek tek incelediğimiz problemin ortaya çıkma sebeplerinin çoğunun biz ebeveynlerden kaynaklandığını görebiliriz. Çocuğumuz bize seslendiğinde anında ona cevap vermek yerine yanımızdaki insanlar ile konuşmaya devam etmek ya da televizyon izlemek daha cazip geliyorsa, çocuğumuz yanlış bir şey yaptığında ılımlı bir şekilde onu uyarmak yerine bağırmak daha kolay geliyorsa, başka insanların yanında çocuğumuzu azarlamak ve ona hakaret etmek sizin için herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa çocuğunuzun sinirli olması gayet normal gibi görünüyor.

canımanne3

Unutmayın evimizdeki huzuru sağlamak biz ebeveynlerin elinde. Sağlıklı bir ortam yaratmak adına ilk hedefimiz karşımızdakileri dinlemek olmalıdır. Böylelikle göremediğimiz yanlışlarımızı fark eder tekrar etmemesi için elimizden geleni yaparız. Kaliteli bir zaman geçirmek için evdeki huzuru ve mutluluğu her daim korumalıyız.  Unutmayın sinirli çocuk yoktur, onu anlamayan bir aile vardır!canımanne5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ