Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilir?

Çocuklarda en önemli davranış eğitimlerinden biri olan tuvalet eğitimi bazen zorlu bir süreç olabilmektedir. Kolay ve etkili yöntemlerle çocuklarınıza tuvalet eğitimini yorulmadan verebilirsiniz.

Bebeklikten büyüyüp ayaklanana kadar çocuklara bez bağlanır. Tuvalet eğitimi 2 yaşından önce verilmeye başlanmalı ve bu eğitim 4 yaşını geçmeden uygulanmalıdır. Çocukların çoğu tuvalet eğitimine sıcak bakmaz. Genellikle bezlerine tuvaletlerin yapmak onlar için daha kolay gelir. Küçük çocuklar için tuvalet eğitimini vermek için lazımlık adı verilen ürün bulunmaktadır. İlk iş evinize bir tane alıp her fırsatta çocuğunuza bununla birlikte tuvalet eğitimi vermektir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilir?

  • Çocuklarda baskı ters tepen bir etkidir. Bu yüzden tuvalet eğitimi verirken baskı yapmadan onun eğlenmesini sağlayıp bunu öğretmeye çalışmalısınız.
  • Dediklerinizi uyguladığında ona bir ödül vererek daha da ilgili olmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalet eğitimi verirken onu mutlu eden ödüller hazırlayıp dediklerinizi yaptığında ödül alacağını ona gösterin. Böylelikle işiniz daha kolay olacaktır.
  • Lazımlık seçerken çocuğunuzla birlikte seçin. bunu ona bir oyuncakmış gibi seçtirin. Rengini o seçsin. Kısaca ilgisini hangisi çekiyorsa onu seçsin ki eğitim verirken onu zorla kullandırtmanız gerekmesin.
  • Tuvalete sevdiği bir oyuncağı koyun ve tuvalet eğitimini verirken bununla ilgisini çekmeye çalışın. Daha sonra bu oyuncağı tuvaletten hiç çıkarmayın ki orada ilgisini çeken bir şeyler olsun.
  • Lazımlık yada oturak tuvalet dışına çıkmamalı. Çoğu kişi rahat olsun diye oda içerisinde bulunduruyor. Bunu yapmayın ve çocuğunuz tuvaletin yerini bilsin.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilir Videolu Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ