Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

 

Kış hazırlıkları içinde yer alan dolmalık biber kurutma işlemi birkaç püf noktasına dikkat edilerek daha kolay ve pratik bir şekilde yapılmaktadır. Yazın yemeye doyamadığımız biber dolmasını kışında zevkine, lezzetine devam etmek için saklama yöntemlerden en iyisi elbette ki kurutmaktır.

  Dolmalık biber nasıl kurutulur, bilmeyenler ve yapmak isteyenler için sitemizden ulaşabilmeleri için bilgilendireceğiz. Dolmalık biberlerin sap ve çekirdeklerini çekirdek çıkarma aleti ve bıçak yardımı ile çok fazla tahrip etmeden çıkartınız. Dip kısımlarına yakın bir yerden iplere diziniz. Daha sonra ise direk güneş ışığı alan bir yere dizerek, koyarak kurumasını sağlayınız. Nemli ve yağışlı, serin havalarda kurutmaya çalışırsanız iyi sonuçlar alamazsınız. Bu yüzden kurutma işlemini yazın en sıcak ayında yapmalısınız. Aksi halde dolmalık biberler kurumak yerine çürümeye başlarlar.

Kurumuş dolmalık biberlerinizi kullanacağınız zaman direk ipten alarak kullanabilirsiniz. Dolmalık biberleri kullanacağınız zaman, ne kadar gerekli ise ipten alınız ve sıcak suyun içine alarak 5 dakika kadar kaynatıp suyunu süzünüz. Bu şekilde yumuşamış olacak ve istediğiniz kıvama gelmiş olacaktır. Ardından içini hazırlayarak doldurabilir ve dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz. En az tazesi kadar lezzetli olacaktır.

Daha çok güneydoğu illerinde yapılan bu kurutma işlemi her bölgede rahatlıkla yapılabilmektedir. Sizlerde dolmalık biberlerinizi kurutarak enfes ve lezzetli bir yemek seçeneğini kış mönünüze ekleyebilirsiniz.

Kurutma işlemini aynı zamanda acı ve sivri biberler içinde kullanabilirsiniz. İpten alıp direk bütün halde yemeklerin içine atabilir veya kurumuş olan biberleri rondodan geçirerek tuz ve pul biber yapabilirsiniz

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ