Domates Hakkında Bilinmeyenler! Domatesteki Vitaminler!

Yaz ve kış aylarında en çok tüketilen besinlerden olan domates ile ilgili her şeyi biliyor muyuz? Sebze olarak tükettiğimiz domates gerçekten bir sebze çeşidi mi? Domatesteki vitaminler hangileri? Domates ile ilgili çok da bilinmeyen baz bilgiler ilginizi çekecek. Çiğ ve pişmiş olarak çeşitli şekillerde sofralarımızda yer alan domates faydaları ile de adından sıkça söz ettirir. Domates zayıflamak isteyenlerin de ilk tercihleri arasında yer alır. Az kalorili olmasından dolayı diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Sitemizdeki Domates Nasıl Soyulur? Kolay Domates Soyma Yöntemleri! Adlı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Canimanne.com sosyal medya hesaplarını takip ederek güncel yazılarımızı kaçırmamış olursunuz.

domatesteki-vitaminler
Domatesteki Vitaminler

Domates Hakkında İlginç Bilgiler!

Domatesteki vitaminler de merak ediliyor. Ancak buna geçmeden önce domates hakkında ilginizi çekecek azı bilgilere yer vereceğiz.

  • Domates, patlıcangiller ailesinden bir bitkidir.
  • Domates bilindiği gibi bir sebze değil, aslında meyvedir. Amerika’da 1893 yılında mahkemece domatesin meyve olduğuna karar verilmiştir.
  • Anavatanı Güney Amerika ve Orta Amerika’dır.
  • Domates Amerika’da ilk yetiştirildiğinde renginden dolayı zehirli zannedilerek uzun süre tüketilmemiştir.
  • Avrupa’da domatese romantik bir misyon yüklenir ve “aşk meyvesi” olarak adlandırılır.  
domatesteki-vitaminler
Domates Neye Yarar

Domatesteki Vitaminler Hangileridir?

Türkiye’de sebze olarak tükettiğimiz domates en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Antioksidan özelliği vardır ve insan sağlığı için faydalı pek çok vitamini de içeriğinde barındırır. Domatesteki vitaminler denince akla ilk olarak C Vitamini gelir. Domateste ayrıca bet karoten maddesi ve A – B1 – B2 – B3 – B4 – B5 B6 – E vitaminleri de bulunur. Bu özellikleri sayesinde sağlık için pek çok yarar sağlar. Kalp hastalıkları, kemik erimesi, damara tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği konuşulan domates kanser hastalığı için de önerilen yiyeceklerin başında gelir. İçeriğindeki likopen maddesi kalp ve damar rahatsızlıklarında antioksidan etkisi yaparak olumlu etki eder ve iyileşmeye destek verir.

domatesteki-vitaminler
Domatesin Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ