Dondurucuda Bamya Saklama Yöntemi

Dondurucuda Bamya Saklama Yöntemi

Yaz lezzetlerini kışlık sofralarında da yaşatmayı seven hanımların, kışlık sebze hazırlama mevsimi geldi çattı. Bu hazırlıkların başında da kışın bulamayacakları kışa saklamak için kullanılabilecek birkaç yöntem var. Kurutmak, konserve yapmak veya dondurmak en bilinen ve geçerli yöntemlerin başında geliyor.

dondurucuda-bamya-saklama-yontemi-1

Dondurarak saklamak pratik ve daha sağlıklı olduğundan,biz burada sizlere yaz sofralarının vazgeçilmez lezzeti bamyayı kışa nasıl hazırlayacağınızdan bahsedeceğiz. Yani kısaca dondurucuda bamya saklama yöntemi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Derin dondurucuda sebze saklamanın da kendine has püf noktaları var elbette. Dondurulmuş sebze için ilk kural şudur, neyi nasıl dondurursanız öyle bulursunuz. Söylemeye çalıştığımız; donduracağınız bamyaları özenle yıkayıp temizledikten sonra içindeki ezik, bozuk olanları mutlaka ayırmanız ve en sağlam sebzeleri dondurmanız gerektiğidir.

dondurucuda-bamya-saklama-yontemi-2

Dondurucuda bamya nasıl saklanır? Bamyalarınızı iki şekilde dondurabilirsiniz; biri çiğden diğeri ise hafif haşlayarak şoklama yöntemiyledir. Her ikisinde de bamyalarınızı bol suyla yıkadıktan sonra sap kısımlarını koni şeklinde ayıklamalısınız. Çiğden donduracaksanız, pişireceğiniz miktarları buz dolabı poşetlerine ayırıp dondurucunuza yerleştirmelisiniz.

dondurucuda-bamya-saklama-yontemi-5

Şoklama yönteminde ise ayıkladığınız bamyaları içine yarım limon eklediğiniz kaynar suda 4-5 dakika tutmak ve arkasından içi buzlu su dolu kaba bir süzgeç yardımıyla almak. Bu işlemi yapmaktaki amacımız bamyalarınızın pişmesini durdurmak ve renklerini canlı tutmak. Buzlu suda soğuttuğunuz bamyaları bir süzgece alıp suyunu iyice süzdürdükten sonra yine pişireceğiniz miktarlarda poşetleyip derin dondurucunuza yerleştireceksiniz. Dondurarak sakladığınız bamyaları pişirmek istediğinizde şu püf noktasını unutmamalısınız.

dondurucuda-bamya-saklama-yontemi-3

Normal pişirme malzemelerinizi hazırlayıp (soğan ve salçayı kavurmak) bamyalarınızı donmuş haldeyken ilave etmelisiniz. Eğer çözdürerek ilave ederseniz bu esnada oluşabilecek bakteriler yüzünden yemeğiniz sağlıksız olacaktır. Yazlık sofraların bu muhteşem lezzetini kış menülerinizde de kullanmak ve yemeklerinizi ziyafete çevirmek işte bu kadar kolay hanımlar.

dondurucuda-bamya-saklama-yontemi-4

www.canimanne.com sitesindeki yüzlerce nefis yemek tarifi yemek tarifleri kategorimizde sizin için özenle hazırlandı. Beğendiğiniz yemek tariflerimizi ve sayfa içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ