Ev Yapımı Salça Tarifi

Türk yemeklerinin vazgeçilmezi, yemeklere lezzet katan salçanın doğal, katkı maddesiz halini yapmanız için ev yapımı salça tarifini aşağıdan bulabilirsiniz.

Türkiye yemekleri ile oldukça meşhur ülkelerden biridir. Doğusu, batısı, kuzeyi ve güneyi her birinin kendine has yemekleri bulunmaktadır. Geniş bir lezzet ağına sahip olan Türk yemek kültüründe salçalar önemli bir yere sahiptir. Çoğu ana yemekte mutlaka salça bulunmaktadır. Genellikle Güneydoğuda yaşayan kişiler kendi salçalarını her yaz mevsimi sonunda kendileri evde yapmaktadır. Böylelikle yaptıkları salça daha sağlıklı, daha lezzetli ve ekonomik olmaktadır. Sizde sağlıklı salça tüketmek istiyorsanız evde kendi salçanızı aşağıda yer alan tarife göre yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Salça Tarifi

  • İlk olarak mevsiminde aldığınız domateslerin büyük, kırmızı ve iç sulu olmasına özen gösterin. Kullandığınız domatesler taze ve lezzetli olmaz ise salça da lezzetsiz olacaktır.
  • Aldığınız domateslerin yeşil kısımlarını ve saplarını temizleyin. İyice yıkayıp parçalara bölün.
  • Parçalara böldüğünüz domatesleri bir geniş kap içerisinde ezin.
  • Ezdiğiniz domateslerin çekirdeklerini ve kabuğunu temizlemek için süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçirirken de ezme işlemini direk yapabilirsiniz. Daha sonra içerisine tuzu katın.
  • Geniş bir tepsi içerisine dökün.
  • En az 3 gün boyunca güneş alan bir yerde bekletin. Güneşte bekletirken üzerine herhangi bir toz gelmesin diye temiz bir tülbent örtün.
  • Her gün salçanızı karıştırıp varsa içerisindeki tozları almayı unutmayın. Daha sonra kavanozlara doldurup dolapta muhafaza edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ