Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Türk yemek kültürünün olmaz olmazlarından biri olan turşuyu evde yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor aşağıdan tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Turşu hemen hemen her yemekte yenilen bir garnitür olarak bilinmektedir. Kültürümüzde turşunun oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Turşu kadar turşunun suyu da farklılık göstermektedir. Çoğu kişi turşuyu limon suyu ile yaparken çoğu kişi de sirke ile yapmaktadır. Özellikle doğu kesimlerinde turşu suyu kırmızı yapılmaktadır. Turşu suyuna rengi veren ise kırmızı lahanadır. Kırmızı lahananın suya verdiği renk suyun daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Evde yaptığınız herhangi bir turşu çeşidinde lezzetli olması için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdan evde turşu yapmanın püf noktalarını madde madde bulabilirsiniz.

Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

  • Turşu yaparken kullandığınız sebzelerin ezik veya bozuk olmasından kaçının. Çünkü bu tür yiyecekler turşunuzun daha kolay bozulmasını sağlayacaktır.
  • Turşu yaparken her zaman cam kavanoza yapın. Cam kavanoz plastik kavanozlara göre daha sağlıklıdır.
  • Turşu yaparken kullandığınız zam kavanozları ve sebzeleri iyice temizleyin. Temiz olmaz ise turşunun kolay bozulmasını sağlayabilir.
  • Turşunun tuzunu iyi ayarların. Çok fazla turşuya tuz katmanız tadı bozmaktadır. Hiç koymamak ise bozulmasına neden olmaktadır.
  • Turşuya kullandığınız suyun içme suyu olmasına dikkat edin. Musluk suyunda yer alan bakteriler turşunun lezzetini etkileyebilir.
  • Turşuya mutlaka limon tuzu ve sirke katın.
  • Turşunuzu aydınlık yerde bekletmeyin. Karanlıkta turşunuzun olması için bekletin.
  • Turşu üzerinde eğer beyaz tabaka olur ise fark eder etmez mutlaka temizleyin. Aksi takdirde tüm turşu bozulacaktır.

Sitemizde yer alan diğer turşu tariflerini de inceleyip evde yapabilirsiniz. Sizin de evde denediğiniz ve lezzetli olan turşu tarifleriniz var ise bizimle paylaşmak isterseniz instagram dan @canimannecom sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan diğer yemek tariflerini de göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ