Hamileler için Egzersizler

Hanımlar,  artık hamilelik döneminde yatma devri sona erdi. Spor hepimizin hayatında olması gereken en önemli etkenlerden biridir. Hele ki; hamileler için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu dönemde en büyük problemlerden birisi kişinin ağırlık merkezinin yer değiştirmesidir. Bu süreçte uzman doktor kontrolü ya da uzman spor eğitmeni eşliğinde yapılması önerilir. Bunun yanı sıra evde de ufak tefek egzersizler ile sağlığınızı kontrol altında tutabilir ve rahat bir şekilde hamilelik dönemi geçirebilirsiniz. Anne adaylarımız için gerekli olan hamile egzersizlerini sizler ile paylaşacağız.

hamileler-icin-egzersizler-5

Bu süreçte anne adayımız kas ve iskelet sisteminde yaşadığı değişiklikler sebebi ile bel ve sırt ağrıları ile karşılaşabilir. Bunların önüne geçmek adına en doğru olan hamile egzersizleri yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi önemlidir. Bu dönemde hafif tempolu yürüyüşler fayda sağlayacak, omurgayı güçlendirecektir.

hamileler-icin-egzersizler-1

En önemli sayılabilecek olan durum ise nefes alış verişidir. Sırtınız dümdüz olmalı. Nefesi burnunuzdan alıp ağızınızdan verin. Nefes verirken, omuzlarınızı yavaş yavaş dizlerinize doğru yaklaştırın. Dizinize yakınken, pozisyonda sabit kalıp 4-5 kez nefes alıp verin, bu egzersiz sayesinde doğumda size yararı olacaktır. Diğer egzersizlerden biri ise bacak hareketleridir. Vücudunuz yan gelecek şekilde uzanın, bacağınızı açabildiğiniz kadar açıp yukarı kaldırın ve gergin olmasına özen gösterin. Önden arkaya doğru daireler çizerek hem sağ bacağınızı, hem sol bacağınızı aynı şekilde 10 kere yapabilirsiniz. Bu hareket bacaktaki kan dolaşımını hızlandırmak adına yapılmaktadır.

hamileler-icin-egzersizler-2

Amacımız anne adaylarımız rahat bir doğum geçirmesi için hamile egzersizlerini sizler ile paylaşmak ve sizlere yardımcı olmamızdır. Risksiz egzersizlerinden biri de yüzmedir. Çok tavsiye edilen bu sporda gebeliğin her ayında kolayca yapılabilir. Bu çalışmaları yaparken şimdiden fayda sağladığına eminim. Bir diğer egzersizlerimizden biri ise yere sırt üstü uzanın ayaklarınızı dizler hafif kırık olacak şekilde uzatın.

hamileler-icin-egzersizler-3

Ellerinizle ayaklarınıza ulaşmaya çalışacak şekilde doğrulun ve tekrar yatın ve bunun 10 kere tekrar edin, bu hareket gebelik ve doğum için en önemli kas gurubu olan karın kaslarının çalışmasını sağlayacaktır. Anne adaylarımızın egzersiz yaparken dikkat etmeleri ve kendilerini çok fazla yormadan yapmaları gereken egzersizleri sizler ile paylaştık. Şimdi den iyi doğumlar.

hamileler-icin-egzersizler-4

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ