Hamileler Oruç Tutabilir mi? – Ramazanda Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamileler Oruç Tutabilir mi? – Ramazanda Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ramazan ayında hamileliği devam eden kadınların çoğunun kafasında oruç tutabilir miyim, hangi konulara dikkat etmeliyim gibi sorular takılıyor. Ramazanda hamilelerin dikkat etmesi gereken konuları ve oruç tutma durumu ile ilgili önerileri sizler için derledik. 

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Ramazan aynda uzmanlarda göre hamile kadınların oruç tutması önerilmemektedir. Çünkü hamilelikte beslenme oldukça önemli bir yere sahiptir. Hamileler ramazanda oruç tutup bu manevi duyguyu yaşamak istese de anne karnında ki bebeğin sağlığı için tutmaması gerekir. Gün içerisinde ara öğünler, su tüketimi oldukça önemlidir. Hem uzmanlara hem de din alimlerine göre hamilelerin, yaşlıların ve hastaların oruç tutması şart değildir. Oruç tutarken sağlığınıza zarar geliyorsa kendinize eziyet etmiş olursunuz. Hamile kadınların iki can taşıdığı için ramazan ayında oruç tutmaları önerilmemektedir.

Ramazanda Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Ramazan ayında ev içerisinde oruç tutan kişiler ile birlikte beslenmenizi değiştirmeyin. Sadece iftarda ve sahurda yemek yemek sizin için zararlı olacaktır. Gün içerisinde ara öğünleri atlamadan dengeli beslenin.
  • Sahura kalkıp yemek yemeyin. Gece saatleri olduğu için hem sindirimde sorun yaşayacak hem de gereksiz yere kilo almış olacaksınız.
  • Ramazan ayında etrafınızdakilerden çekinip su içmeyi ertelemeyin. Bolca sıvı tüketin. Havalar ısındığı için gün içerisinde mutlaka en az 1.5 litre sıvı tüketmeniz gerekir.
  • İftar sofrasında çok fazla aşırıya kaçmayın. Türk mutfağında ağır yemekler olduğu için ramazan ayında da sofrada oldukça fazla çeşit olur. Hamile kadınların yağlı, ağır yemekler tüketmesi hem kendi hem de bebek sağlığını tehlikeye sokacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ