Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde özellikle de 3 ayda annelerin oldukça dikkat etmeleri gereken bir dönemdir. Bu süreçte vücutları dış etkenlere karşı oldukça hassastır ve bu etkenler bebeği de etkilemektedir. Anne adayları hamile oldukları süreçte ne kadar bebeklerini düşünseler de kendi sağlıklarına da dikkat etmelidirler ki sağlıklı bebekler dünyaya getirebilsinler.

Hamilelik boyunca ter bezleri olmasın gerekenden daha çok çalışır bu da daha fazla terlemeye yol açar. Özellikle de yaz aylarında bu büyük bir problem olmakta ve bazı cilt sorunları yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu yüzden hamilelik sürecinde sık sık banyo yapılmalı, genital bölge temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Bakımlı ve temiz olmak daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır. Banyo hem sizi rahatlatacak hem de bebeğiniz için oldukça rahatlatıcı olacaktır.

Hamilelik döneminde yapılan banyolarda suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Ne çok sıcak ne de çok ılık su hamileler için önerilmez. 37-38 derece sıcaklık yeterli olacaktır. Buhar banyosu gibi aktivitelerden hamilelerin kaçınması gerekir.

Hamilelik sürecinde banyo süresi de oldukça önemli bir noktadır. İdeal olan ise 15 dakikadır. Bu süreden fazla kalındığında hassaslaşan anne cildi zarar görebilir.

  Banyo sırasında kesinlikle kapı kilitlenmemelidir. Olası bir aksilikte size ulaşılabilmesi için bu önlemi mutlaka almalı ve kapınızı kilitlememelisiniz. Aynı zamanda ıslak bir şekilde zemine basmayın bu kayma riskinizi en aza indirecektir. Mümkün olduğunca evde kimse yokken banyo yapmamaya özen gösteriniz. Hamile bayanlar enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmamaları için ayakta duş almaları gerekir.

Hamilelik sürecinde kullanılan kişisel bakım ürünleri ve temizlik ürünleri de doğru olarak seçilmeli, doğal olanlar tercih edilmelidir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ