Hamilelikte Çilek Yenir mi? Çilek Yemenin Faydaları

Hamilelikte Çilek Yenir mi? Çilek Yemenin Faydaları

Nisan ayının en sevilen meyvelerinden biri olan çileği bilinmeyen birden fazla faydası bulunmaktadır. Özellikle hamile kadınların çilek yemesi hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça faydalıdır.

Çilek içerisinde C vitamini, folat, manganez gibi vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu yüzden mevsiminde çilek tüketmek oldukça önemli bir konudur. Hamilelik döneminde annenin ve çocuğun gerekli vitaminler ile mineralleri alması ikisinin sağlığı için de çok önemlidir. Bu yüzden sebze ve meyve tüketiminin düzenli bir şekilde olması gerekir. Fakat çilek tüketirken hormonlu ürünlere dikkat etmek gerekir. Organik çilekleri bulup almalısınız. Hormonlu olanların faydadan çok zararı bulunmaktadır.

Hamilelikte Çilek Yemenin Faydaları

  • Hamile kadınların kilo alması kaçınılmazdır. Hamilelikte dengeli kilo almak için çilek tüketmek gerekir. Çünkü çilek içerisinde bulunan lifler tokluk hissi verir ve daha az yemenizi sağlar.
  • Kemik sağlığını koruyan ve gelişimine destek olan K vitamini ve potasyum çilek içerisinde yer almaktadır.
  • Hamile kadınlarda sağlıklı ve düzgün çalışan bir kalp için B vitamini gereklidir. B vitamini çilek içerisinde yeteri miktarda bulunmaktadır.
  • İçerisinde bulunan fitokimyasallar fetüsün sağlığına destek olur.
  • Çilek içerisinde bulunan detoxifier ve antioksidan anne adayının eklem ağrılarını çekmesine engel olmaktadır.
  • İçerisinde bol miktarda float bulunan çilek çocukların anne karnında veya doğumda yaşayacağı doğum kusurlarının da önüne geçmektedir.
  • Anne karnındaki bebeklerinin beyninin gelişmesi için gerekli olan iyot çilek içerisinde yer almaktadır.

Hamilelikte birçok faydası olan çileği kullanırken dikkat etmek gerekir. Özellikle alerjik sorunları, mide sorunları ve bağırsak sorunları olan kişilerin çilek tüketmeden önce uzmanından onay alması gerekmektedir. Çileği mevsiminde tüketmek oluşabilecek yan etkilerin de önüne geçmektedir. Çünkü mevsiminde yetişen çilek içerisinde daha az hormon bulunur. Taze ve organik çilekler hamile kadınların birçok gebelik sorununa çözüm sunmaktadır.

Çilek Yemenin Faydaları

https://www.youtube.com/watch?v=M9VZusw3aCE

Hamilelikte Çilek Yenir mi? Çilek Yemenin Faydaları
Hamilelikte Çilek Yenir mi? Çilek Yemenin Faydaları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ