Her Çocuk Bu 5 Cümleyi Duymalı

Her Çocuk Bu 5 Cümleyi Duymalı

canımanne

Çocuk gelişimi ile ilgili biz ebeveynlerin öğrenmesi ve uygulaması gereken birçok önemli konu vardır. Çocuğumuz ile ilgili her konunun ne kadar önemli olduğunu ve onun gelişimindeki en ufak bir eksikliğin ya da hatanın ileride nelere yol açacağını şimdiden görmeli ve ona göre davranmalıyız. Geleceğimize ışık tutacak olan çocuklarımızın yara almadan büyümesi ve emin adımlarla ilerleyebilmesi biz anne ve babaların elindedir. Bunun bilincindeyseniz çocuğunuz sorunsuz bir çocukluk dönemi geçirerek gençliğini bu temeller üzerinde kuracaktır.

canımanne2

Biz ebeveynlerin çocuk yetiştirme konusunda bilmesi gereken çok önemli noktalar var. Çocuklarımız bizden bazı cümleleri duymak isterler ve duydukları zaman gerçekten kendilerini oldukça iyi hissederler. Nedir bu cümleler diye düşünüyorsanız ben hemen sizler için detaylı bir biçimde açıklayayım.

canımanne3

Her çocuk bu 5 cümleyi duymalı;

  • Seni seviyorum; çocuklarımız onları sevdiğimizi bilmedi ve duymalı. Bunu duymaya ihtiyacı olduğunu da bizler bilmeli ona göre davranmalıyız. Sevildiğini bildiği çocuk sever ve bu sevgisini her daim canlı tutar.
  • Seninle gurur duyuyorum; çocuklarımız kötü bir şeyler yaptığında onların moral ve motivasyonunu bozmak yerine teşvik edici cümleler ile desteklemeliyiz. Böylelikle çocuğumuz yeni bir işe atılmaktan çekinmeyecek, özgüveni hep yüksek olacak.
  • Özür dilerim; biz ebeveynler olarak herhangi bir hata yaptıysak bunu çocuklarımız ile açık bir şekilde konuşmalı ve özür dilemeliyiz. Bu şekilde sadece onlardan özür bekleyen despot anne, baba değil anlayışlı ve ılımlı bir anne, baba olarak gözlerinde büyürüz.
  • Seni dinliyorum; çocuklarımızın anlattığı her şeyi dinlemeli ve onların sözlerini yabana atmamalıyız. Her çocuk önemsendiğini bilmek ister.
  • Başarmak için her şeye sahipsin; çocuklarımızın bir şeyi başarma yolundaki hevesini kırmamalı ve gerekli olan her şeye sahip olduğunu hissettirmeliyiz.

canımanne4

Çocuk eğitimi ile alakalı yer alan püf noktaları sizler ile paylaştım umarım memnun kalırsınız.canımanne5

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ