Kek Kaç Derecede Pişer? Kek Kaç Dakikada Pişer?

Kek kaç derecede pişer? İşte hamarat hanımların merak ederek sıkça arama yaptığı sorulardan biri daha… Kekin kıvamı ve içine koyulan malzemeler kadar kaç derecede piştiği de çok önemlidir. Ayrıca kek kaç dakikada pişer sorusu da aynı şekilde devam ediyor. Kek pişirmenin püf noktaları konusu dahilinde olan bu sorunun cevabı ve daha pek çok bilgi yazımızın devamındadır. Sitemizde yer alan yüzlerce yemek tarifinden biri olan yazılı ve video anlatımlı olan Leopar Kek Tarifi de ilginiz çekebilir.

Kek Kaç Derecede Pişer?

Misafirlik sunumlar arasında yer alan kek, çay saatlerinin de vazgeçilmezidir. Hem lezzetli, hem de doyurucu olmasından dolayı tercih edilir. Kek yapmanın püf noktaları denince kek kaç derecede pişer sorusu akla gelir. Kek pişirirken fırınınızın 180 derecede olması gerekir. Kekinizi karıştırırken fırına vermenize 10 dakika kadar kala fırını açabilir, önceden ısıtabilirsiniz.

Kek Kaç Dakikada Pişer?

Kek kaç derecede pişer sorusu kadar kek kaç dakikada pişer sorusu da önemlidir. Kekinizi 180 derecelik fırına attıktan sonraki pişme süresi aslında 40 dakika civarındadır. Ancak yine de arada kontrol etmekte fayda vardır. Fırına attıktan 30 dakika kadar sonra kekinizin durumunu ince bir bıçak veya bir kürdan batırarak kontrol edebilirsiniz. 40 dakikanın sonunda da aynı işlemi uygulayarak kekin pişip pişmediğinden emin olun. Bıçağa kek parçaları hamur şeklinde bulaşırsa kekiniz henüz pişmemiş demektir. 5 – 10 dakika daha pişirmeye devam edebilirsiniz.

Kek Yapmanın Püf Noktaları!

Kek kaç derecede pişer kadar püf noktalarını bilmek de gerekir. İşte kek yapmanın püf noktaları

  • Şekeri ve yumurtayı uzun süre çırpmanız kekin daha çok kabarmasını sağlar. Yumurta ve şeker kar gibi bir köpük olana kadar çırpılmalıdır.
  • Kekin tüm malzemeleri oda sıcaklığında olmalıdır. Buzdolabından henüz çıkmış malzemeler kekin daha az kabarmasına yol açar.
  • Kekin önceden ısıtılmış fırına koyulması önemlidir. Keki fırına attıktan sonra fırını açarsanız kekiniz daha az kabarır.
  • Kek pişerken ilk 30 dakika fırının kapağını açmamanız gerekir.
  • Kekin malzemelerinden olan un, vanilya ve kakaoyu mutlaka elemelisiniz.
  • Kek, kalıba döküldükten sonra mutfak tezgahına vurularak içindeki hava kabarcıkları çıkartılmalıdır.
  • Kek kalıbının, kek malzemeye uygun olması, ne küçük ne de büyük olmaması gerekir. Kek kaç derecede pişer sorusunun yanında bu püf noktaları da bilinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ