Kömürde Orkide Köklendirme Nasıl Olur?

Kömürde Orkide Köklendirme Nasıl Olur?

Orkide bakımı ve orkide nasıl yetişir gibi sorular evde çiçeği olan takipçilerimiz tarafından merak ediliyor. Daha önceki içeriklerimizden olan Orkide Yetiştirmenin Püf Noktaları başlıklı yazımızı inceleyerek evde orkide bakımı ile ilgili bilgilenebilirsiniz. Aynı yazıda orkide bakımı video anlatımı da yer alır. Kömürde orkide köklendirme konusu da merak edildiğinden bugünkü yazımızın konusunu kömürde orkide nasıl köklenir olarak belirledik. Yazımızın sonunda bu konuya dair videolu anlatım eklenmiştir. Kömürde orkide köklendirme video içeriğinde detaylı olarak paylaşılmıştır.

blank
Kömürde Orkide Köklendirme

Kömürde Orkide Köklendirme Nasıl Olur?

Kömürde orkide köklendirme nasıl olur konusunun ele alındığı videomuz aşağıdadır. Evlerimizde baktığımız orkidelerimizin yapraklarında hafif sararmalar başladığında uygulanabilen bu yöntem sağlıklı orkideler için de uygulanabilmektedir. Toprağa mangal kömürünü karıştırmak suretiyle uygulanan kömürde orkide köklendirme işleminin diğer detaylarından da bahsettik. Bu işlem için toprak, mangal kömürü ve bulaşık süngerine ihtiyacımız var. Orkide için sünger kullanmak amacı uzun süre tatile çıkanlar ve çiçeklerini sulayamayacaklar tarafından kullanılıyor. Evde orkide köklendirme ve orkide bakımı ile ilgili bu noktada belirtmemiz gereken en önemli püf noktası üzerinde çiçekleri bulunan bir orkidenin toprağının ya da saksısının kesinlikle değiştirilmemesi gerektiğidir. Ayrıca sıcak yaz günlerinde orkidelerin çok fazla güneşe maruz kalmaması, daha gölge yerlerde tutulması gerekiyor.

blank
Evde Orkide Bakımı

Kömürle Orkide Köklendirme Video

Kömürde orkide köklendirme video olarak sizler için aşağıdadır. Yazılı olarak da anlatmamız gerekirse; öncelikle bulaşık süngerini küçük küçük parçalar halinde kesiyoruz. Kömürleri de küçük parçalara ayırıyoruz. Süngeri ve kömürü karıştırıyoruz. İçine toprağımızı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Özel orkide toprağı kullanmakta fayda vardır. Bu karışımımızı kenara alıyoruz.

Kömürde orkide köklendirme için çiçeğimizi saksısından dikkatlice çıkartıyoruz. Kökündeki süngerimsi kısımları ayıklayıp temizliyoruz. Eski toprağını boşaltıyoruz ve hazırladığımız karışımı saksıya koyarak orkidemizi saksıya alıyoruz. İçme suyuyla suluyoruz ve uygun yere bırakıyoruz.

Orkide bakımı püf noktaları arasında orkidelerimizi yağmurun altında kısa bir süre bırakmak da yer alır.

blank
Orkide Bakımı Nasıl Olur
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ