Köpeklerde Epilepsi Nöbeti Nasıl Olur?

Köpeklerde Epilepsi Nöbeti Nasıl Olur?

Köpek besleyenlerin en büyük korkulu rüyalarından biri epilepsi hastalığıdır. En sık rastlanan köpek hastalıkları arasında olan epilepsi halk arasında sara olarak bilinir. Köpeklerde epilepsi nöbeti nasıl olduğu sahipleri tarafından merak edilir. Epilepsinin nedeni beyinde düzensizlikler olması neticesinde elektriksel uyarılarda sorun ortaya çıkmasıdır. Bu yazımızda köpek sahiplerini aydınlatmayı ve akıllarındaki sorulara cevap bulmalarını sağlamayı amaçladık. Canimanne.com olarak yayınladığımız evcil hayvanlarla ilgili yazılarımız sizler tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Bir diğer içerik olan Köpek Kulübesi Yapımı başlıklı sayfada hem yazılı anlatım, hem de videolu köpek kulübesi yapımı yer alıyor.

kopeklerde-epilepsi
Köpeklerde Epilepsi Nöbeti

Köpeklerde Epilepsi Tedavisi Var mı?

Epilepsi hastalığının yani köpeklerde sara nöbeti durumunun maalesef tedavisi yoktur. Ancak veteriner hekimler tarafından önerilen ilaçlarla bu hastalık kontrol altında tutulur. Köpeğinize epilepsi teşhisi koyulmuşsa kontrollerini aksatmamalı ve ilaçlarını veterinerin söylediği şekilde düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Köpeklerde Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde epilepsi nedenleri böbreklerdeki sorunlar, geçirdiği enfeksiyonlu hastalıklar, zehirlenme, beyin tümörleri, metabolizmasında ortaya çıkan düzensizlikler olarak sıralanabilir.

Köpeklerde Epilepsi Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizin epilepsi hastası olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Köpeklerde sara belirtileri bilincini kaybetmesi, ağzından köpük gelmesi, vücudunun çok belirgin bir şekilde kasılması, sendeleyerek ve dengesiz yürümeye başlaması, ağzını ve dişlerini sımsıkı kapatması olarak bilinir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçına rastladığınızda vakit kaybetmeden veterinerinize ulaşmalısınız.

kopeklerde-epilepsi
Köpeklerde Sara Nöbeti

Köpeğim Epilepsi Nöbeti Geçirirken Ne Yapmalıyım?

Köpeklerde epilepsi nöbeti gözlemlendiğinde öncelikle panik yapmamanız gerekir. Tam tersine köpeğinizi sakinleştirmeye çalışmalısınız.

  • Köpeğinizin bulunduğu alanda güvende olmasını sağlayın.
  • Ani hareketler yapmayın ve köpeğinizin ağzını, dişlerini ellemeye kalkmayın.
  • Perdeleri, fazla ışıkları, televizyonu kapatın, sessiz ve loş bir ortam olmasını sağlayın.
  • Köpeğinizin bulunduğu odadaki diğer kişileri dışarı çıkartın. Ancak siz onu yalnız bırakmayın.
  • Epilepsi nöbetinin ne kadar sürdüğüne bakın. 3 dakikayı geçen nöbetlerde acilen veterinerinize ulaşın.
  • Köpekte epilepsi nöbeti geçtiğinde şaşkınlık ve korku olacaktır. Onunla konuşup rahatlatmaya çalışın.
  • Köpekte sara nöbeti süresince ve nöbet geçtikten bir süre sonra yemek vermeyin.
kopeklerde-epilepsi
Epilepsi Nöbeti Geçiren Köpeğe Ne Yapılır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ