Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Bayram kesilen kurban etini yemeden önce pişirirken dikkat etmek gerekiyor. Kurban eti nasıl pişirilir sorusunun cevabını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kurban bayramında hemen hemen her evde kesilen kurban etleri veya hayır yapanların verdiği etler pişirilip tüketilir. Uzmanlar kurban etini kestikten hemen sonra tüketmeyi önermiyor. Çünkü etlerin içerisinde bulunan parazitler vücuda geçebiliyor. Bunu önlemek adına etleri düzgün pişirmeli ve pişirmeden önce bir süre terbiye edip beklemek gerekiyor. Pişirirken hangi pişirme yöntemini seçtiğiniz ve nasıl pişirdiğiniz etin lezzetini oldukça etkiliyor. Kurban etini daha lezzetli yiyebilmek için aşağıda yer alan pişirme yöntemlerini dikkate almanızı öneririz.

Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

  • Kurban etini eğer kavurma yapacaksanız kısık ateşte pişirin. Böylelikle suyu kendini bırakır sizde ekstradan içine yağ koymak zorunda kalmazsınız. Kendi yağıyla pişen kavurma lezzetli daha sağlıklı olur ve kalorisi daha düşük olur.
  • Eğer kurban etini ızgara yapacaksanız mutlaka öncesinden terbiye edin. Terbiye etmeye zamanınız yok ise eti dövün. Dövdüğünüz et daha yumuşak olacak ve daha erken pişicektir. Izgara yaparken eti sürekli olarak çevirmeye özen gösterin. Aksi takdirde etin sadece dışı pişer ve sert kalır. Izgara etin daha iyi pişmesini istiyorsanız soda ile terbiyeleyebilirsiniz. Soda ile eti terbiyelemek daha yumuşak ağızda dağılan bir et olmasını sağlayacaktır.
  • Kurban etini haşlamak en sağlıklı yöntemdir. Eti eğer haşlama yapacaksanız içerisine patates, havuç, soğan eklemeyi unutmayın. Sebzeler ve etin tadı harmanlandığında haşlamanın tadı daha lezzetli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ