Canım Anne

Laktoz Nedir?- Laktozun Zararları Nelerdir?

Laktoz Nedir?- Laktozun Zararları Nelerdir?

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozun zararları, neden tüketilmemesi gerektiği, sağlık açısından yarattığı riskler hakkında detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Laktoz süt ürünlerinde bulunan şekerdir. Bu şeker doğal olandır yani sonradan eklenen şeker değil. Süt içerisinde bulunan doğal şekerin vücut açısından bazı zararları bulunmaktadır. Süt her ne kadar çok faydalı bir besin kaynağı olsa da içerisinde laktoz bulunması bazı hastalıklara neden olmaktadır. Süt içtikten sonra yaşanan gaz, şişkinlik, mide bulantısı, ishal ve midede kramp gibi sorunlar ortaya çıkmasının ana nedeni laktozdur. Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için uzmanlar laktozsuz süt tüketmenizi önermektedir. Laktozsuz süt günümüzde hemen hemen her marketin raflarında bulabileceğiniz bir üründür. Özellikle çocuklarda bu tür sorunlar yaşamamak için laktozsuz süt kullanmanız gerekir.

Laktozun Zararları Nelerdir?

  • Bazı kişilerde laktoz alerjisi bulunmaktadır. Bu yüzden laktozsuz süt içmeleri gerekir. Laktoz alerjisi olan kişilerin laktozlu süt tüketmesi halinde midede ağrı, şişkinlik ve gaz problemi ortaya çıkar.
  • Laktoz kalın bağırsakta sindirimi zorlaştırır. bu yüzden çoğu kişi süt içtikten sonra gaz problemi yaşayabilmektedir.
  • Laktozun bir diğer zararı ise sürekli olarak mide bulantısına nede olmasıdır. Süt içtikten sonra mideniz bulanıyorsa laktoz yüzündendir. Özellikle emziren annelerin laktozsuz süt kullanmaları önerilir. Aksi takdirde bebekte de gaz problemi ortaya çıkabilir.
  • Sürekli laktoz tüketmek düzensiz beslenme alışkanlığına neden olabilir. Kilo kaybı, baş dönmesi, kas ve kemiklerde zayıflık laktozun yarattığı yetersiz beslenme alışkanlığından dolayı ortaya çıkabilecek riskler arasında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi