Mekik Oyası Örnekleri

Mekik Oyası Örnekleri

Yapımı zahmetli olan fakat oldukça şık duran bir işleme çeşidi olan en güzel mekik oyası çeşitlerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Mekik oyası genellikle özel günlerde örtülen yazmaların kenarlarına ve çeyize konulan yazmaların kenarlarına örülmektedir. Yapımı biraz zahmetli ve beceri gerektirdiği için ilk örmeye başlayanlara zor gelebilir. Mekik oyası yaparken elinizde bir mekik olmalıdır. O mekiğe oya ipini sarmanız gerekir. Eğer ip mekiğe düzgün bir şekilde sarılmaz ise işlemesi de kolay olmaz.

Mekik oyasında tığa gerek kalmadan mekik aparatı sayesinde örme yapılır. Parmaklar ve mekik yardımı ile yapılan bu oya türü özellikle mevlüt, nişan, düğün, sünnet gibi özel günlerde örtülen yazmaların kenarlarında güzel durmaktadır. Mekik oyasını yaparken ilk aşamada kolay modellerden başlayın. Mekik oyasını öğrenmeye başlayınca gittikçe zor modelleri deneyebilirsiniz.

Bebeklerin yüzünü örtülen örtülerin de kenarlarına mekik oyası yapabilirsiniz. Eğer yazmanız yani örtünüz düz beyaz bir renge sahip ise etrafı için yapacağınız mekik oyasının rengini istediğiniz renkte seçebilirsiniz. Yazma ve oya renk uyumuna dikkat etmezseniz ortaya kötü bir görüntü çıkacaktır.Mekik oyası zincirleri tığ ile yapılan zincirlere göre daha sıkı durmaktadır. Bu yüzden ilmekleri atarken geniş durmasını istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Mekik Oyası Örnekleri

Aşağıda yer alan en güzel mekik oyaları arasından beğendiklerinizi seçip örebilirsiniz. Mekik oyası yapımı için örnek videoda anlatılan yapımını izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ