Meyan Şerbeti Nasıl Yapılır? Meyan Şerbeti Tarifi

Meyan şerbeti tarifi kültürümüzün derinliklerinden Osmanlı zamanından bugüne kadar gelmiş bir şifa kaynağının tarifidir. Özellikle Ramazan ayında yapılan meyan şerbeti; meyan kökünden yapılmaktadır. Şifa kaynağı olan bu şerbetin faydaları arasında sindirim sistemini rahatlatması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi, verdiği enerji ile bitkinlik ve halsizlik gibi sorunları gidermesi yer almaktadır. Ramazan ayının yanı sıra yaz aylarında da serinleyebilmek için tercih edilen meyan şerbeti tarifi için ayrıntılı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Meyan Şerbeti Tarifi

Meyan Şerbeti Tarifi Malzemeler

Meyan şerbeti tarifi için gerekli olan malzemelerin başında meyan kökü gelir. Aşağıdaki ölçülerle siz de bu nefis tarifi deneyebilirsiniz.

  • 1 tane meyan kökü
  • 3 litre kadar su

Canimanne.com sayfalarında değişik yemek tarifleri sık sık bulabileceğiniz gibi, değişik ev yapımı içecekler de bulabilirsiniz. Evde İngiliz Çayı Yapılışı Nasıl Olur? Sayfamızdaki tarifi deneyerek değişik bir lezzete tanıklık edebilirsiniz. Canımanne YouTube kanalımıza abone olmayı ve canimanne.com sosyal medya hesaplarını takip etmeyi de unutmayın.

Meyan Şerbeti Yapılışı

Meyan Şerbeti Tarifi ve Yapılışı

Meyan şerbeti tarifi ve yapılışı için bir tencereye suyu ve meyan kökünü koymalısınız. Eğer aceleniz yoksa meyan kökü liflerini suyun içerisinde sabaha kadar bekletmelisiniz. Fakat aceleniz var ise meyan kökü liflerini 2 saate yakın bekletebilirsiniz.

Yeteri kadar bekledikten sonra meyan köklerine ait lifleri almalısınız. Fakat alırken liflerdeki suyu da iyice tencerenin içine sıkarak almalısınız. Kaliteli bir meyan kökü şerbeti istiyorsanız sizlere meyan şerbeti tarifi ile vereceğimiz bilgileri tamamıyla uygulamalısınız.

Hazırladığınız şerbetin içerisindeki meyan köküne ait lifleri tamamıyla temizlemelisiniz. Birkaç defa süzgeç yardımıyla süzerseniz büyük meyan kökü lif parçalarını temizlemiş olursunuz. Fakat içerisindeki ufak tortuları da almalısınız. Bunun için şerbeti bir tülbent yardımıyla süzebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ