Ödemden Kurtulmanın Yolları

Ödemden Kurtulmanın Yolları

Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen şişliklere ödem denir. Ödem sıklıkla ayak, kol, el ve bilekte görülmektedir. Bunun yanı sıra vücudun iç organlarında da ödeme rastlanılmaktadır.

Ödemin Nedenleri

Özellikle kadınlarda görülen ödem kadınların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Hayatı oldukça zorlaştıran ödem aşırı tuz tüketimi, hava değişimi, regl dönemi, çeşitli hastalıklar, aşırı kilo vb. nedenlerle oluşmaktadır.

Hareketsiz kalmak da ödemin en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Spor ve yürüyüş yapmamak, hareketsi kalmak sonucu kan dolaşımı azalır ve ödem olma olasılığı artar. Hava değişimi de vücudu hassas ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilemektedir. Bu durumda da yine  vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşur. Ayrıca ödem tuzu da çok sevmektedir. Aşırı tuz tüketimi sonucu vücut tepki vermekte ve ödem oluşmaktadır. Fazla su tüketmek de ödem oluşturmaktadır. Hamilelik döneminde olan hormon değişikliği sebebi ile de ödem oluşmaktadır.

Ödemler ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Kalp yetmezliği sonucu ayak ve bacaklarda ödem oluşabilir. Böbrek hastalıkları sebebi ile de ayak bileklerinde ödem görülebilmektedir. Karaciğer hastalıklarına bağlı olarak da Karın bölgesinde ödem görülmektedir. Varisli bölgelerde bir süre sonra ödemler oluşmaktadır. Meme kanseri sonucu kollarda ödem oluşabilmektedir. Romatizması olan hastalarda eklem bölgelerinde ödem oluşabilmektedir.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır

Ödemi vücuttan atmak sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Fakat ödemin sebebi ciddi bir hastalıksa bu durumda mutlaka doktor kontrolünde ilaçlar alınması gerekir. Ödem ciddi bir hastalığa dayanmıyorsa baştan önlemek de mümkündür.

Ödemi önelemek için de bazı alışkanlıklar kazanmak gerekir. Yemekler mümkün olduğunca az tuzlu yapılmalıdır. Şeker tüketimi en aza indirilmelidir. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Karbaonhidrat tüketimi aza indirilmelidir. Günde mutlaka 8 saat uyku alınmalıdır. Fazla kilo alınmaması gerekir. Düzenli spor yapmak gerekir. Taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ödem atıcıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ