Sağlıklı Yaşam için İpuçları

Sağlıklı Yaşam için İpuçları

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için ilk başta sporu, sağlıklı beslenmeyi öneriyor. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklardan korunarak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Uzmanlar tarafından önerilen sağlıkı bir yaşamın olmazsa olmazları ;

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenmeyi alışkanlık haline getirmek sağlıklı bir yaşam sürmek için en başta gelmektedir. Güne mutlaka sağlam bir kahvaltı ile başlamak gerekir. Günde üç öğün de mutlaka yapılmalıdır. Ara öğünler de ölçülü olarak yapılmalıdır. Mutlaka taze sebze ve meyveler tüketilmeli, bol bol su içilmelidir.

Alkoldan Uzak Durmak

Sigara ve alkol vücuda çok büyük zarar vermektedir. Sigara kalp hastalıkları, kanser, solunum hastalıklarına sebep olmaktadır.Alkol de böbrek ve karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu yüzden bu iki zararlı alışkanlıktan mutlaka uzak durmak gerekir.

Düzenli Uyku

Düzenli bir uyku güne zinde başlamak için mutlaka gereklidir. Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudu hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bu yüzden mutlaka günde 7 saat uyku uyumak gerekir.

Spor Yapmak

Spor yapmak bağışıklığı güçlendiren şeylerin başında gelmektedir. Düzenli spor yapmak vücudun metabolizmasının sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Güneşten Uzak Durmak

D vitamini olarak bilinen güneşte fazla kalınması halinde kansere sebep olan zararlı ışınlara maruz kalınmış olur. Bu yüzden güneşte kontrollü bir şekilde kalınmalıdır.

Beyni Aktif Tutmak

Bulmaca ve zeka oyunları beyni aktif tutmaktadır. Beyin vücudun ana sistemidir. Buranın sağlıklı kalması çok önemlidir. Bu yüzden de buranın aktif kalınmaı sağlanmalıdır.

Kontrollü Olmak

Vücudun kontrolünü düzenli olarak yapmak çok önemlidir. Vücutta herhangi anormal bir durum gözlendiğinde mutlaka doktor yardımı almak gerekir.

Temizlik

Vücudun sürekli temiz kalması gerekir. Haftada en az 3 kez banyo yapmak gerekir. Temizlik araçları aksatılmadan kullanılmalıdır.

Aşı

Çeşitli hastalıklardan korunmak için yetişkinler de aşı yaptırabilir. Kronik hastalıkları olanlar korunmak için, salgın hastalıklardan korunmak için aşı yapılmalıdır.

Stres

Stresle baş etmenin mutlaka sağlıklı yolları bulunmalıdır. Stres bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca stresli olmaktan kaçınmak gerekir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ