Perde Seçimi Nasıl Yapılır? Perde Alırken Dikkat Edilecekler!

Perde seçimi kadınların evlerine gösterdikleri özenin bir parçası olarak bilinir. Günümüzde çok çeşitli modellerde ve desenlerde perdeler bulunur. Her ne kadar eskiden olduğu gibi fon perdelerin artık tercih edilmediği düşünülse de aslında mekanlara sağladığı şıklıkla bu modeller vaz geçilmezdir. Perde alırken neye dikkat edileceği bilinmezse hem istenen görüntü elde edilmez, hem de oldukça pahalı olan perdeler için boşa para harcanmış olur.

Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salonunuz, yatak odanız, mutfağınız veya çocuk odaları için perde seçimi sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın devamında anlatmaya çalıştık. Perdeler alındıktan sonra hangi perdenin ya da tülün nasıl yıkanacağı, temizleneceği de önemlidir. Perde temizliği ile ilgili detayların yer aldığı Tül Perde Temizliği Püf Noktaları konulu yazımızı da okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz. İçeriklerimizde yazının yanı sıra videolu anlatımlar da bulunmaktadır.

Perde alırken dikkat edilecek en önemli nokta perdenin rengidir. Kimileri perdenin renginin sadece odadaki eşyalara uygun olması gerektiğini düşünür. Ancak perde seçerken duvarın rengi ve odanın ne kadar ışık aldığı da çok önemlidir. İşte perde seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin tüm detayları…

Perde Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Perde seçerken tabii ki öncelikle zevkinizi göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra aşağıdaki perde seçimi püf noktaları sizlere yardımcı olacaktır.

  • Odanın ışık alma düzeyine dikkat edin.
  • Pencerenin konumunu göz önünde bulundurun.
  • Perdenin renginin duvarlarla aynı olmamasına dikkat edin.
  • Açık renk duvarlar için desenli perde seçmek daha uygundur.
  • Küçük odalar için büyük desenleri olan perdeler seçilirse oda olduğundan daha da küçük görünür. Küçük desenli perdeler küçük alanlar, büyük desenli perdeler geniş alanlar için uygundur.
  • Odaların daha geniş görünmesi için yatay perdeler seçmelisiniz. Tavanların daha yüksek görünmesi için ise dikey perde seçimi uygundur.
  • Tavandan aşağı kadar olan perdeler geniş odalar için tercih edilebilir. Dar odalar için sadece camları kapatan perdeler seçerseniz alanı daha dar göstermemiş olursunuz.
  • Fransız pencere tipinin olduğu odalar için tavandan yere kadar olan perde alınırsa oda daha yüksek görünür.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ