Pirelenen Kedi için Ne Yapılır? Kedideki Pire Nasıl Temizlenir?

Pirelenen Kedi için Ne Yapılır? Kedideki Pire Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvanlarla ilgili sorunlardan biri de pirelenmeleridir. Genellikle kedilerde görülen pirelenme hem sahibini sağlığı hem de kedinin sağlığı açısından önemlidir. Pirelenen kedi için ne yapılabilir sorusu internette ve kişiler arasında çok konuşulur. Düzenli olarak ve bilinçli bir şekilde bakım yaparsanız kedilerde pirelenme sorunu yaşama olasılığınız düşer. Ancak yine de sürekli evde olmayan, dışarı çıkıp geri gelen kediler pirelenebilir. Yazının devamında elde edeceğiniz bilgilerle bu sorunla başa çıkabilirsiniz. Daha önceki dönemde yayınladığımız Kedilerde Tüy Dökme Nedenleri Nelerdir? Nasıl Engellenir? Konulu yazımız takipçilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Kedilerde Pirelenme Nasıl Temizlenir?

Kedilerde pirelenme oldukça can sıkıcı bir durumdur. Kedinize gelen pireler bir yandan onun kanını emerken, sizin sağlığınız için de tehlike oluşturur. Ayrıca hijyen açısından da uygun değildir. Pireler ayrıca kan emmenin yanı sıra bazı parazitleri de kedinize bulaştırabilir. Pirelenen kedi için ne yapılabileceğini bilmeniz bu parazitleri de yok etme yoluna gitmeniz gerekir.

Pirelenen Kedi Nasıl Temizlenir?

Pirelenen kedi nasıl temizlenir diye soranların bilmesi gereken en önemli nokta kedisinin iç parazit aşısını yaptırmış olması gerektiğidir. Pirelerden bulaşabilecek parazitlerin kedinize zarar vermemesi için iç parazit aşısı önlemini almalısınız. Ayrıca kediyi pireden temizleme yolları da aşağıdadır.

  • Satılan pire tozları pirelenen kedi için önerilmez. Çünkü kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Pire tozlarından zehirlenme ihtimalleri vardır. Bu tozları kullanacaksanız kedinizin yalanmasını engelleyeceğinizden emin olmalısınız.
  • Kedilerde pirelenme olduğunda enseye damlatılan damlalar uygundur. Bu damlayı kedinizin erişemeyeceği ense bölgesine veterineriniz tarafından önerilen dozda damlatmalısınız. Ense damlaları 48 saat içinde tam etki eder.
  • Kedinin pirelenmesi halinde damla uyguladıktan sonra düzenli olarak tarayabilirsiniz. Bu tarama işlemini açık havada yapmalısınız.
  • Pirelenen kedi için ense damlası uygulaması tek sefer değil birkaç sefer yapılmalıdır. Bu durumda etrafa zıplayana ve kedinize geri gelecek olan pirelerin de ilaçtan etkilenerek ölmesini sağlarsınız.
  • Evinize pire gelmiş olma ihtimaline karşı da ilaçlama yapabilirsiniz. Ancak kimyasal ilaçlar kullanmak yerine doğal ilaçlama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ