Spiral Kayması Neden Olur? Spiral Neden Kayar?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiral rahim içine yerleştirilir. Spiralin rahmin içinden aşağıya doğru, rahimin ağzına ya da dışa doğru hareket etmesi spiral kayması olarak tanımlanır. Spiralin kayması halinde hamilelikten koruma etkisi ortadan kalkar ve kadının hamile kalma ihtimali artar. Spiralin takıldıktan sonra yerinden hareket ederek kayması halinde doktorlar tarafından çıkartılması ve yenisinin takılması gerekir. Kayma çoğu zaman ikinci kez yaşanmaz. Ancak tekrarlanması durumunda bir başka doğum kontrol yöntemi denenmesinde yarar vardır. Spiral kayması neden olur soranların yanında spiral neden kayar sorusu da sıkça sorulur. Bu soruları yazının devamında sizler için ele aldık.

spiral-kaymasi
Spiral Kayması Neden Olur

Spiral Kayması Neden Olur?

Sitemizde kadınları ilgilendiren konuları yayınlamaya ve bilgilendirmeye devam ediyoruz. Bunlardan biri olan Doğum Parası Nasıl Alınır? Doğum Parası Başvurusu başlıklı yazımız da ilgiyle okunmaya devam ediyor.

Spiral adlı doğum kontrol aracı kadın doğum doktorları tarafından rahim içine yerleştirilir. Spiral kayması yaşanmaması için rahimde doğru yere ve düzgün olarak yerleştirildiğinden emin olmak önemlidir. Spiral neden kayar diye merak edenler için; bu araç doğru yerleştirilmezse rahimin içine ya da rahim ağzına doğru ilerleyebilir. Ayrıca doğum sayısı fazla olan kadınların rahim ağzı genişliklerinden dolayı spiral kayması sıkça görülür.

spiral-kaymasi
Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır?

Spiral kayması yaşanıp yaşanmadığının kadınlar tarafından anlaşılması aslında zordur. Kadınlar bu durumu genellikle fark edemezler. Çünkü spiralin kaydığının göstergesi olan bir belirti yoktur. Ancak bir doktor tarafından muayene edilmesi halinde spiralin kayması anlaşılabilir. Spiral takıldıktan sonraki 2 haftalık süreçte kayma ihtimali daha yüksektir. Spiralin kaymasını önlemek için bu süre içinde ağır kaldırmaktan kaçınmak ve dikkatli hareket etmek gerekir. Ayrıca spiral takıldıktan sonra şiddetli ağrı, lekelenme ve akıntı gibi sorunlar ortaya çıkması halinde mutlaka kadın doğum doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Spiral ne zaman takılır diye soran kadınlar için belirtmek gerekirse; bu doğum kontrol aracı normal doğum ve sezaryenden 6 hafta sonra takılabilir. 6 haftalık sürede rahimin küçülmesi ve eski haline gelmesi beklenir. Bu süreden önce takılan spiralin kayması muhtemeldir.

spiral-kaymasi
Spiral Neden Kayar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ