Canım Anne

Tüp Bebek Tedavisi – Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

Tüp Bebek Tedavisi – Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

Tüp bebek tedavisi normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin en fazla başvurduğu yöntemlerden biridir. Tüp bebek tedavisi ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgileri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi çiftlerin doğal yollardan çocuk sahibi olamayınca denediği bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi yaptıracak çiftlerden ilk olarak belli başlı testler istenir. Bu testler sorunu anlayıp ona göre tedaviyi uygulamak için önemlidir. Tüp bebek tedavisini yapmadan önce yapılan testlerde eğer erkekte sperm düşüklüğü, hareketsizliği, sperm kalitesizliği gibi durumlar görülürse tedavinin başarı şansı hakkında çift bilgilendirilir. Kısırlık sorunu var ise tüp bebek tedavisi çare değildir. Tüp bebek tedavisinde haram veya caiz olmayacak bir durum yoktur. Çiftlerin üreme hücreleri yani spermler ve yumurtalar laboratuvar ortamında bir kap içerisinde döllenmeye bırakılmaktadır. Döllenme gerçekleşirse anne karnına aktarım yapılmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır ?

  • İlk olarak tüm gerekli testler istenir. Çift tedaviyi uygun ise tedavi süreci başlar.
  • Anne adayının ilk adetinin 3.gününden itibaren ilaç tedavisine başlaması gerekir. Bu ilaç tedavisi genellikle herkeste aynıdır. Fakat bazı kişilerde yaşanan diğer hastalıklardan dolayı ekstra prosedürler uygulanabilmektedir.
  • Anne adayında ilaç tedavisi bittikten sonra yumurta çatlatma iğnesi yapılır.
  • Çatlatma iğnesinden sonra yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar ve baba adayından alınan spermler özel bir sıvı ile dolu kap içerisinde laboratuvar ortamında birleşmeye bırakılır.
  • Döllenme gerçekleştiğinde 3. veya 5.gün embriyo anne adayına transfer edilir .Transfer işlemi acısız ve kısa sürmektedir.
  • Embriyo anne rahmine yerleşmeye çalışır. Daha sonra kanda gebelik testi yapılır. Eğer sonuç pozitif ise gebelik başarılıdır. Bundan sonraki süreç normal hamilelik ile aynı işlemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ