Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Yenidoğan Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Yenidoğan bebek nasıl beslenmelidir, hangi gıdaları ne kadar tüketmelidir sorularının cevaplarını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerin midesi daha hassas olduğu ve büyümesi için gerekli vitaminlerler mineralleri alabilmesi için beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerde özellikle kemik gelişimi için kalsiyum alımının devamlı olması gerekir. Büyümesi ve sağlıklı olması için kalsiyum gibi yararlı minerallere ihtiyacı olan bebeklerin genellikle anne sütü ağırlıklı beslenmesi gerekir. Bazı bebeklerde anne sütünü yememe veya annenin sütünün yetersiz kalması gibi sorunlar görülebilir. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca anne sütüne bebeği alıştırma ve annenin sütünü arttırma yöntemlerine ilk olarak başvurulmalıdır. Eğer bu yöntemler faydasız kalırsa ek takviyeler yapılabilir.

Yeni doğan bebekler için hazırlanan içerisinde bir bebeğin ihtiyacı olan besinlerin olduğu mamalar da tercih edilebilir. Fakat bu mamaları mümkün olduğunca anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda kullanmak gerekir. Ayrıca seçeceğiniz mamanın bebeğinizin bağışıklık sistemini koruyucu olması da önemlidir. Mama alırken mutlaka içindekilere bakmaya özen gösterin.

Yeni doğan bebekleri beslerken yapılan en fazla hatalardan biri de bebeği gereğinden fazla beslemektedir. Bebeğiniz sadece acıktığında onu beslemeye özen gösterin. Çok fazla beslemek mide sorunlarına, kusma ve ishal gibi sorunlara neden olabilir. Yeni doğan bebeklere çok sıcak veya soğuk besinler vermemniz gerekir. Verdiğiniz suyun, mamanın veya sütün  sıcaklığının mutlaka ılık yani bebeğin ağzına, diline, midesine zarar vermemesi gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ