Canım Anne

Yiyecekleri Saklama Yöntemleri – Yiyecekler Nasıl Saklanır?

Yiyecekleri Saklama Yöntemleri – Yiyecekler Nasıl Saklanır?

Yiyeceklerimizi depoladıktan sonra daha uzun süre saklamak mümkün. Yiyecekleri saklama yöntemleri nelerdir bilirsek depoladığımız yiyecekler daha uzun süre dayanır. Bu da hem emeğimizin, hem de bütçemizin heba olmaması demektir. Yazımızda hangi yiyeceğin nasıl saklanması gerektiği ile ilgili öneriler yer alır. Dolapta Saklamanız Gereken Yiyecekler başlıklı yazımızdan da yararlanabilirsiniz. İşte hangi yiyecek nasıl saklanır sorunuzun ayrı ayrı cevapları…

Yiyecekleri Saklama Yöntemleri

Aşağıda hangi yiyeceklerin ne şekilde ve ne kadar saklanabileceği ile ilgili detaylar yer alır. Yiyecekleri saklama yöntemleri işinize yarayacaktır.

Konserve Yaparak Saklama

 

Yiyecekleri Saklama Yöntemleri

Konserve gıdalar doğru saklama şekli bilinip uygulandığında uzun süre dayanır. Konserve yaparak yiyeceklerin besin değeri de korunmuş olur. Konserve gıdalar en az 1 yıl boyunca saklanabilir. Bu süreden sonra tatlarında bozulmalar olabilir. Konserve gıda hazırlarken doğru malzemenin ve araç gerecin kullanılması önemlidir. her yiyeceğin konservesi farklı şekillerde yapılır.

Dondurulmuş Olarak Saklama

Yiyecekler Nasıl Saklanır

Yiyecekleri saklama yöntemleri arasında dondurulmuş olarak saklama da çok tercih edilir. Buzluğa koyulan gıdalar barındırdıkları nemi kaybettiklerinden uzun süre saklanabilir. Dondurulmuş gıdalar için doğru ısı -18 derecedir. Bu ısıda gıdaların besin değerleri de korunabilir. Buzlukta saklanacak olan gıdaların üzerine buzluğa koyarken tarih yazmak doğru bir yöntemdir.

Meyveleri Reçel Yaparak Saklama

Reçel Nasıl Yapılır

Yazın yaz meyvelerini, kışın kış meyvelerini reçel yaparak saklama yoluna gitmek en bilinen yiyecekleri saklama yöntemleri arasındadır. Meyvelerin yanı sıra kabuklarından da reçel yapılır. Reçel yaparken içine limon suyu da ilave edilirse daha uzun süre saklanabilir. Reçellerimizi küçük kavanozlarda saklamak, bittikçe diğerine geçmek akıllıca bir yoldur.

Sebzeleri Turşu Yaparak Saklama

Turşu Nasıl Yapılır

Tuz, sirke, sarımsak gibi malzemelerle sebzelerin salamura edilmesi yöntemi turşu olarak bilinir. Turşu aslında sadece sebzelerden değil, bazı meyvelerden de yapılır. Turşular kapağı açılmadığı müddetçe uzun süre saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ