Kadınlarda Yumurta Tembelliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yumurta tembelliği olarak bilinen rahatsızlık yumurtaların normalden yavaş çalışması ve işlevlerini yeteri kadar yerine getirmemesi durumudur. Kadınlardaki yumurtaların tembel olması hamileliği engelleyen başlıca nedenlerden biridir. POKS kısa adıyla bilinen Polikistik Over Sendromu ile birlikte anılan yumurta tembelliği belirtileri nelerdir? – Yumurtalar nede tembel olur? Gibi soruların cevapları yazımızın devamındadır. Ayrıca bir diğer yazımız olan PKOS Nedir? Polikistik Over Tedavi Yöntemleri sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

yumurta-tembelligi
Kadınlarda Yumurta Tembelliği

Yumurta Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurta tembelliği sorunu kadınların regl dönemlerinde daha çok gözlemlenir. Normal şartlarda 28 – 30 gün arasında regl olması gereken kadınlar yumurtaları tembel olursa 15 – 27 gün arasında regl olurlar. Hamile kadınlarda yumurtalar tembel olursa düşük yapma olasılıkları yüksektir. Kadınların yaşının ilerlemiş olması da yumurtaların tembelleşmesi için bir nedendir. İlerleyen yaşlardaki kadınlarda düşük riskinin daha fazla olması yumurta tembelliği ile açıklanır.

Yumurtaları tembel olan kadınlar diğerlerine göre daha zor hamile kalırlar. Bu gibi bir durumda tüp bebek tedavisi uygulanarak yumurtalar uyarılır ve eski işlevleri kazandırılmaya çalışılır.

yumurta-tembelligi
Yumurta Tembelliğinin Belirtileri

Yumurta Tembelliği Nedenleri Nelerdir?

Yumurta tembelliği nedenleri de kadınlar arasında sıkça merak edilir. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere dayanarak sizler için bu nedenleri aşağıda sıraladık.

  • Yumurtalık kistleri, kadınlarda yumurtlamayı engelleyen en önemli nedenlerin başında gelir. Kistler, yumurtaların daha yavaş çalışmasına yani yumurta tembelliği sorununa yol açar.
  • Pek çok hastalığın habercisi olarak adı geçen stres yumurtaların tembelliğine de yol açar. Yapılan araştırmalardan yumurta tembelliğinin nedenlerinin yüzde 30’luk bölümünün stres kaynaklı olduğu öğrenilmiştir.
  • Kanser tedavisi gören kadınlarda yumurtaların az çalışması normaldir.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan hormonal sorunlar yumurta tembelliği sebepleri arasında yer alır.
  • Bazı sebeplerden dolayı yumurtalıklarından ameliyat olan kadınlarda yumurtaların tembel olması durumuyla sıkça karşılaşılır. Bu sebeple bu gibi ameliyatlarda sağlıklı dokulara zarar verilmemesi ve korunması önem taşır.
yumurta-tembelligi
Yumurta Tembelliğinin Bedenleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ