Bebekler Neden Ağlar? Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur?

Özellikle ilk bebeğini doğuran anneler, bakımı konusunda bazı zorluklarla karşılaşırlar. Annelerin ne yapacaklarını bilemedikleri durumlardan biri de bebeğin sürekli ağlaması olarak bilinir. Bebekler neden ağlar sorusunun aslında birden fazla cevabı vardır. Ancak anneler için o an önemli olan ağlayan bebek nasıl susturulur noktasıdır. Yazımızda bu konuyu detaylı bir şekilde ele aldık. Ayrıca anneler tarafından ilgiyle okunan yazılarımızdan birinin de Biberon Çürüğü Nedir? Bebeklerde Diş Çürümesi konulu yazı olduğunu da belirtmek isteriz. Anne – bebek ile ilgili bilgilendirme niteliğindeki yazılarımızı kaçırmamak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bebekler Neden Ağlar?

İlk kez anne olanlar özellikle geceleri ağlayan bebekleri nasıl susturacakları ile ilgili sıkıntı yaşarlar. Bu anneler bebekler neden ağlar sorusuna cevap arar, çoğu zaman ne yapacaklarını bilemezler. Bebekler üzüldüklerinde, karınları acıktığında, yorulduklarında ve canları sıkıldığında ağlarlar. Bebeklerde ağlama içgüdüsel olarak gerçekleşir. Herhangi bir nedenden dolayı mutlu ve rahat olmayan bebek ağlar.

Ayrıca gaz sancısı da bebekler neden ağlar sorusunun başlıca cevabıdır. İdrar yolu enfeksiyonları, bağırsaklarındaki sorunlar, orta kulak iltihabı, fıtık gibi ağrılı durumlar da bebeklerin ağlama nedenleri arasındadır.

Bebeklerin Ağlama Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin ağlama nedenleri çeşitli rahatsızlıklarla birlikte değerlendirilir. Uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre bebekler neden ağlar konusu aşağıdaki nedenlere de bağlı olabilir.

  • Kolik rahatsızlığı bebeklerde ağlama nedenidir. Bebekler 3 aya kadar herhangi bir sebep olmasa dahi ağlama nöbetlerine girerler. Gaz sancısı olarak bilinen kolikten dolayı uzun süre ağlayan bebeklerde bacakları karna doğru çekme, ellerini yumruk haline getirme, yüzünü ekşitme, karnın şiş ve gergin olması gibi belirtiler görülür. Bu durumda bebekler doktora götürülmeli ve doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Diş çıkarma bebeklerde ağlama nöbeti nedenleri arasında yer alır. Diş çıkarırken kaşınma, yanma ve ağrı nedeniyle bebekler huysuz ve huzursuz olur.
  • Karnı aç olan bebeğin ağlamaması için bir sebep yoktur. Yeni doğan bebeklerin midesi küçük olur ve sık sık emzirilseler dahi sindirim kısa sürede gerçekleşir. Bu durumda daha kısa sürede acıkırlar. Bebekler neden ağlar diye sorulurken, sıklıkla emzirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  • Altını ıslatmış olan bebekler ağlar. Bebeğinizin karnının tok olduğundan eminseniz ve sürekli ağlıyorsa altını kontrol etmelisiniz.
  • Kabız olan bebekler ağrı ve rahatsızlık hissetmeleri nedeniyle ağlar. Bebeğiniz uzun süreden beri kabızsa karnını ovmayı, bacaklarını hareket ettirmeyi deneyin.
  • Bulunduğu ortamın çok soğuk ya da çok sıcak olması bebeklerde ağlama sebepleri arasındadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ