Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir? Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı!

Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir? Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatı!

Tıp dilinde “deviasyon” olarak tabir edilen burun eğriliği burnu ikiye ayıran kemik yapısının ya da kıkırdak dokunun eğri olması anlamına gelir. Burun kemiği veya kıkırdak bazı hastalarda tek yöne doğru eğri olurken, bazı durumlarda iki yöne burun kemiği eğriliği görülür. Uzmanlar burun kemiğinde eğrilik sorununun önemsenmeyecek bir durum olmadığını, sadece nefes almakta zorlanma değil pek çok rahatsızlığa da yol açabileceğini söylüyorlar. Sitemizde yer alan Tıkalı Burun Açmanın Yolları konulu yazımız da ilginizi çekebilir.

Burun Eğriliği Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Burun eğriliği sorunu yaşayan herkesin ameliyat olması gerekmediğini belirten uzman doktorlar bu eğriliğin aşağıdaki sorunlara yol açacağının altını çiziyorlar.

  • Nefes almakta zorlanma
  • Tat alma duyusunda kayıplar
  • Koku alma duyusunda kayıplar
  • Uyku kalitesinin bozulması
  • Akciğer sorunları
  • Kalp sorunları

Burun Eğriliği Nasıl Oluşur?

Burun eğriliği sebepleri denince ilk sırada burun bölgesindeki kemiklerin orantısız bir şekilde büyümesi yer alır. Ayrıca kişinin burun bölgesine aldığı darbeler de burun eğriliği nedenleri arasındadır.

Doktorlar tarafından belirtildiğine göre; bir bireyin burun gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Ergenlik çağında burun yapısında değişiklikler olur. Ancak 20 yaş civarına gelindiğinde burun kemiği yamukluğu görülüyorsa bu durumda mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Burun Kemiği Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Burun eğriliği olarak nitelenen sağlık sorunu kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Peki, burun kemiği yamukluğu olan kişilerde hangi belirtiler görülür?

  • Karşılaşılan en büyük sorun burnun sürekli tıkanık olmasıdır. Burun tıkanıklığı kalitesi uykuyu ve uyku düzeninin bozulmasını beraberinde getirir. Burun ameliyatı olan kişilerde bu sorun oradan kalkar.
  • Burunun eğri olması solunumu zorlaştırır. Bu durumda kişi nefes alıp verirken zorlanır.
  • Burun kemiği yamukluğu bulunan kişiler nefes alırken zorlandıklarından boğazda, dilde ve soluk borusunda ve solunum yolunda kuruluk olur.
  • Bu sorunları yaşayan hastalar diğerlerine göre daha sık hasta olurlar.

Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eğriliği olan kişilerin mutlaka uzman bir doktora gitmesi ve teşhisin doktor tarafından koyulması gerekir. Şayet doktor burun yamukluğu ameliyatı öneriyorsa bu ameliyatla kıkırdak dokudaki ve burun kemiğindeki eğrilikler düzeltilebilir.

Burun kemiği ameliyatının süresi 30 dakika ile 1 saat arasındadır. Genel anestezi veya lokal anestezi uygulanır. Burun eğriliği ameliyatı ile birlikte aynı anda burun estetiği ameliyatı da yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ