Evde Yeşil Zeytin Yapılışı! Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Yeşil Zeytin Yapılışı! Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde yeşil zeytin yapılışı hamarat hanımların merakla araştırdıkları konular arasında yer alıyor. Eğer püf noktaları bilinmezse yeşil zeytinin evde yapımı sırasında kararma sorunu ile karşılaşılır. Organik ve lezzetli olması sebebiyle evlerinde zeytin yapmayı deneyen hanımlar Siyah Zeytin Nasıl Yapılır? Konu başlıklı yazımızı da ilgiyle okudular. Bu yazımızda da yeşil zeytin yapılışı püf noktaları yer almaktadır. Canimanne.com takipçileri sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı düzenli takip ederek pek çok konuda bilgilenmeye devam ediyorlar. İşte evde Yeşil zeytin nasıl yapılır? Sorusunun cevabı…

evde-yesil-zeytin-yapimi
Evde Yeşil Zeytin Yapılışı

Yeşil Zeytinin Kararması Nasıl Önlenir?

Evde yeşil zeytin yapılışı ile ilgili merak edilen en önemli nokta zeytinlerin kararmaması için ne yapılması gerektiğinin bilinmesidir. Yeşil zeytinin kararması en büyük sebebi hazırlanması sırasında havayla temas etmesidir. Kararmanın önlenmesi için bir kabın içine su doldurduktan sonra zeytinleri vakit kaybetmeden suyun içine atmak gerekir. Evde zeytin yapılışı püf noktaları arasında zeytinlerin bu suyunun her gün değiştirilmesi, acı suyunu salana kadar kontrol edilerek bu işleme devam edilmesi de yer alır. Yeşil zeytinlerin acı suyu çıkıp tat almaya başladığında salamura suyu hazırlanır ve bu kez bu suyun içine koyulur.

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde yeşil zeytin nasıl yapılır? Evde yeşil zeytin yapılışı sırasında nelere dikkate edilir?

Yeşil zeytinler kurulma aşamasında pet şişelere, plastik bidona veya cam kavanozlara doldurulur. Zeytin doldurulan kaplara su ilave edilir. Suyun zeytinlerin üzerine kadar çıkması gerekir. Su az gelirse zeytinler havayla temas eder ve kararır. Yeşil zeytin yapılışı sırasında suya 1 tatlı kaşığı da toz şeker eklenir. Yeşil zeytinlerin erimemesi ve uzun süre dayanması için ayrıca kaba iri limon tuzu da ilave edilmelidir. Zeytinlerin cinsinin iyi olmasına dikkat etmek de erimeyi etkileyen unsurlardan biridir.

evde-yesil-zeytin-yapimi
Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde Yeşil Zeytin Yapılışı Püf Noktaları!

Evde yeşil zeytin yapılışı püf noktaları aşağıdadır.

  • Evde yeşil zeytin kurmak için tercih edilen tuzun, turşu tuzu olması gerekir. Yemeklerde kullandığımız tuz erimeye yol açar.
  • Evde yapılan yeşil zeytinlerin rengi, satın aldığımız zeytinlere göre daha koyu renk olur. Zeytinlerinizin renginin koyu olması bozuldukları anlamına gelmez.
  • Yeşil zeytin yapmak için aldığınız zeytinleri kırarken dikkatli olmak, ezmeden itinayla kırmak gerekir.
  • Evde yeşil zeytin yapılışı için ham olarak suya koyulan zeytinin suyu sıklıkla değiştirilirse zeytinler bir an önce acı suyunu bırakarak tatlanır.
  • Ev yapımı yeşil zeytin servis edilirken üzerine damak tadınıza göre limon, zeytinyağı veya kekik ilave edilebilir.
evde-yesil-zeytin-yapimi
Evde Yeşil Zeytin Yapılışı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ